500 plus i 14. emerytura. Media: Jest propozycja, aby świadczenia były tylko dla zaszczepionych

Jest propozycja, aby dodatkowe świadczenia od państwa, 500 plus i 14. emerytura, przysługiwały tylko zaszczepionym. - Oprócz zachęt powinny być elementy dyscyplinujące - powiedział pełnomocnik zarządu Związku Miast Polskich Marek Wójcik w rozmowie z Radiem ZET.
Zobacz wideo Czy przed szczepieniem na COVID-19 i po nim można spożywać alkohol?

Samorządowcy i prezydenci polskich miast rozmawiali z szefem kancelarii premiera Michałem Dworczykiem. Na spotkaniu padła propozycja, aby uzależnić wypłacanie świadczeń 500 plus i 14. emerytury od przyjęcia szczepionki na COVID-19 - informuje Radio Zet.

500 plus (zdjęcie ilustracyjne)Zmiany w 500 plus. Wnioski tylko przez internet

Propozycja świadczeń 500 plus i 14. emerytury tylko dla zaszczepionych

Taki postulat padł ze strony pełnomocnika zarządu Związku Miast Polskich Marka Wójcika. - Oprócz zachęt powinny być elementy dyscyplinujące - powiedział w rozmowie z Radiem ZET. Dodał, że w przypadku 14. emerytury już teraz obowiązuje warunek, który wyklucza część seniorów. - Zdaję sobie sprawę, że to kontrowersyjne rozwiązanie, ale nie widzę powodu, by unikać tego tematu, jeżeli mamy skutecznie chronić się przed COVID-19 - podsumował.

Samorządowcy zaproponowali również przeprowadzenie bilansu covidowego u osób powyżej 60. roku życia, a także wprowadzenie kar za dezorganizowanie programu szczepień. Rząd natomiast chce wprowadzić zachęty finansowe dla samorządów, aby poprawić statystyki dotyczące szczepień.

Apteka. Zdjęcie ilustracyjneSzczepienia na COVID-19 w aptekach. "Możemy otworzyć nowy model"

Sondaż. 33,6 proc. Polaków nie chce się zaszczepić przeciw COVID-19

Z najnowszych danych rządowych wynika, że w Polsce wykonano dotychczas ponad 17,2 mln szczepień, z czego 5,2 mln osób zostało w pełni zaszczepionych. Dzienna liczba szczepień wynosi nieco ponad 421 tys. 

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez BioStat dla Wirtualnej Polski, 33,6 proc. Polaków nie zamierza zaszczepić się przeciw COVID-19. Aż 65,6 proc. wskazuje, że obawia się wystąpienia zakrzepów, 62 proc. pogorszenia samopoczucia, a 41 proc. uczulenia na składnik szczepionki. 40,5 proc. obawia się nasilenia objawów innych chorób, 34,6 proc. zachorowania na koronawirusa mimo szczepienia, a 28,1 proc. ankietowanych boi się nieprawidłowego podania szczepionki.

Więcej o: