Jest termin udostępnienia paszportów covidowych. Będzie je można pobrać m.in. na smartfony

Paszporty covidowe umożliwiające swobodne podróże w obrębie Unii Europejskiej wejdą w życie od 1 lipca. Od tego dnia będzie można bezpłatnie uzyskać trzy rodzaje certyfikatów, które będą uznawane w krajach Unii.

- To dobra wiadomość dla wszystkich obywateli Europy - powiedział na konferencji prasowej Didier Reynders, komisarz UE ds. sprawiedliwości o wprowadzeniu paszportów covidowych. To równie dobra wiadomość dla organizatorów turystyki, która ma szansę na odrodzenie się po pandemii jeszcze w te wakacje.

Zobacz wideo Ilu Polaków musi zostać zaszczepionych dla uzyskania odporności stadnej?

UE. Państwa członkowskie muszą teraz formalnie przyjąć ostateczną formę paszportów covidowych

Wniosek powinien teraz trafić do państw członkowskich w celu formalnego przyjęcia, oraz do Parlamentu Europejskiego w celu ratyfikacji podczas następnej sesji plenarnej w czerwcu. Władza wykonawcza UE rozpoczęła już współpracę z krajami UE nad technicznymi aspektami inicjatywy - pisze france24.com.

Nadal pozostaje dużo pracy. Na poziomie UE system będzie gotowy w ciągu najbliższych kilku dni. Obecnie niezwykle ważne jest, aby wszystkie państwa członkowskie kontynuowały wdrażanie swoich systemów krajowych, aby zapewnić jak najszybsze ich uruchomienie. Tego oczekują obywatele UE 

- powiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Podróże i paszport covidowy. Jak będzie wyglądał taki dokument?

Od 1 lipca dostępne będę bezpłatnie trzy rodzaje certyfikatów: poświadczający szczepienie za pomocą preparatu zatwierdzonego przez Unię Europejską, wykazujący negatywny wynik testu na koronawirusa i zaświadczenie dla osób, które wyleczyły się z COVID-19 - pisze cde.news.

Certyfikaty będą dostępne w formie elektronicznej, żeby łatwo można było wyświetlać je na smartfonach i w formie tradycyjnej - papierowej. W rozporządzeniu podkreśla się, że państwa członkowskie powstrzymają się od nakładania dodatkowych ograniczeń podczas podróży na posiadaczy unijnego certyfikatu. Chyba że takie ograniczenia są konieczne w celu ochrony zdrowia publicznego. Oznacza to, że w większości przypadków osoby posiadające tzw. paszport covidowy, po okazaniu go na lotnisku, lub na granicy państwa nie będą musiały odbywać kwarantanny.

Paszporty covidowe. Co z opłatą za testy na koronawirusa?

- Program umożliwi obywatelom "swobodniejszy przepływ na terenie UE przy zachowaniu bezpieczeństwa zdrowotnego -  powiedział dziennikarzom Reynders. Powstała w związku z tym dyskusja dotycząca ceny testów na koronawirusa. Ustawodawcy nalegali, aby były one bezpłatne.

Zgodnie z podpisanym w czwartek dokumentem Komisja Europejska zapowiedziała, że przeznaczy 100 mln euro ze środków unijnych na zakup certyfikowanych testów na koronawirusa - pisze business-standard.com.

Powinno to przynieść szczególne korzyści osobom, które codziennie lub często przekraczają granice, aby chodzić do pracy lub szkoły, odwiedzać krewnych, szukać pomocy medycznej czy opiekować się bliskimi

- argumentowano w Parlamencie Europejskim.

Więcej o: