Branża budowlana nie narzeka na brak zleceń. Potrzebuje jednak nowych pracowników. Ile można zarobić?

Branża budowlana zmaga się brakiem pracowników. Duża liczba inwestycji oraz odpływ fachowców za granicę powoduje, że znacznie trudniej znaleźć ręce do pracy. Mniejsza podaż pracowników to jednak większe zarobki dla osób, których praca staje się coraz bardziej cenna.

Portal money.pl informuje, że wzrasta zapotrzebowanie na pracowników budowlanych. Do pracy potrzebni są zarówno pracownicy fizyczni, jak i kierownicy oraz inżynierowie budowy. W serwisach internetowych pojawia się coraz więcej ogłoszeń o pracę, poszukujący zarobku w branży budowlanej mogą przebierać w setkach ofert. Wzrastające zapotrzebowanie na pracowników nie pokrywa się jednak z podażą osób poszukujących pracy. 

Zobacz wideo Ceny mieszkań biją kolejne rekordy. Kiedy ich wzrost wyhamuje?

Brakuje pracowników w branży budowlanej. "We Francji czy Niemczech pracownik na rękę zarobi nawet 2-2,5 tys. euro"

Niewystarczająca liczba osób chętnych do pracy w branży budowlanej może być związana z trzema czynnikami: boomem na rynku nieruchomości, poszukiwaniem pracy w branży za granicą oraz brakiem wykwalifikowanych kadr.  

Pilotaż paszportów covidowych już 20 maja. Dworczyk zdradza, jak będzie wyglądał (zdjęcie ilustracyjne)Paszporty covidowe już od 1 lipca. Będzie je można m.in. na smartfony

- Pracownicy budowlani z fachem w ręku wyjeżdżają za granicę. Nie mamy szans na konkurowanie z tamtejszym wynagrodzeniem. We Francji czy Niemczech pracownik na rękę zarobi nawet 2-2,5 tys. euro, czyli w okolicach 10 tys. zł - powiedział portalowi pan Kazimierz, jeden z właścicieli firmy budowlanej na Podkarpaciu. 

Z kolei problemy z odpowiednim doświadczeniem kadr pracowniczych najczęściej występują w specjalistycznych sektorach branży budowlanej. Problem dotyczy m.in. obszaru budownictwa kolejowego, obszaru odnawialnych źródeł energii (np. instalacje fotowoltaiczne) oraz budowy gazociągów przesyłowych. Większe zapotrzebowanie na wykwalifikowanych specjalistów powoduje, że poziom wynagrodzenia wzrasta. Dzięki temu pracownicy specjalizujący się w konkretnym obszarze branży budowlanej mogą liczyć na wyższe płace.  

Coraz więcej inwestycji na rynku nieruchomości. Zarobki pracowników mogą wzrosnąć 

Niedawno informowaliśmy, że pandemia koronawirusa nie odcisnęła mocnego piętna na rynku nieruchomości. Najnowszy raport Głównego Urzędu Statystycznego wskazuje na to, że w pierwszym kwartale 2021 r. do użytkowania oddano 53,3 tys. mieszkań - to o 7,4 p.p. więcej względem analogicznego okresu roku poprzedniego. 

Elektrownia Bełchatów i kopalnia węgla brunatnego należące do PGE GiEK.co się stało w Elektrowni Bełchatów? Siedem pytań

W pierwszym kwartale 2021 r. wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia budowy 84,3 tys. mieszkań, tj. o 42 p.p. więcej niż w ubiegłym roku. Od stycznia do marca rozpoczęto budowę 63,7 tys. mieszkań - to o 21,2 p.p. więcej niż przed rokiem. Najwięcej pozwoleń na budowę otrzymali deweloperzy. To również oni rozpoczęli budowę największej liczby mieszkań. 

Duża liczba inwestycji na rynku powoduje zwiększone zapotrzebowanie na siłę roboczą. Według money.pl oferty pracy dla malarzy i murarzy oscylują w granicach od 4 do 7 tys. zł brutto. W przypadku pracy na godziny można liczyć na stawkę rzędu 25-30 zł brutto. Zarobki pracowników branży budowlanej mogą jednak jeszcze pójść w górę. Niedobór rąk do pracy sprawia, że deweloperzy mocniej konkurują o potencjalnych pracowników.

Więcej o: