Emerytura. Rząd likwidując pułapkę czerwcową, powoduje nowy problem. Będą rekompensaty?

Rząd wprowadza zmiany w systemie emerytalnym, dzięki którym zostanie usunięta tzw. pułapka czerwcowa. Miesiąc ten może okazać się najkorzystniejszy do przejścia na emeryturę. Ale to może wymagać rekompensat. Wprowadzone rozwiązanie powoduje, zdaniem dr. Antoniego Kolka, prezesa zarządu Instytutu Emerytalnego, nierówność w systemie.

W projekcie zmian w systemie emerytalnym nie przewidziano przeliczenia świadczeń dla osób, które wpadły w pułapkę czerwcową, zwraca uwagę dr Antoni Kolek w rozmowie z money.pl. Jego zdaniem rozwiązania przedstawione przez rząd, powodują nierówności w systemie, które mogą w przyszłości wymagać wypłaty rekompensaty dla osób, które uzyskałyby korzystne rozstrzygnięcie w sprawach sądowych. 

Praca zamiast emerytury? Wybór jest oczywisty. 'Pracownik nie otrzyma na rękę więcej pieniędzy' (zdjęcie ilustracyjne) Praca zamiast emerytury? "Pracownik nie otrzyma na rękę więcej pieniędzy"

Dr Kolek zauważa też, że po zmianach, czerwiec, który był najgorszym miesiącem na przejście na emeryturę, może stać się najlepszym do tego okresem. 

Emerytura i pułapka czerwcowa

Emerytalna pułapka czerwcowa związana jest z waloryzacją świadczeń, które mają miejsce w tym miesiącu. Osoby, które przechodzą na emeryturę w połowie roku, dostają mniejsze świadczenie niż ci, którzy zdecydowali się na to w lipcu. Różnica jest znaczna i może wynieść nawet 300 zł. Tak było przynajmniej dotychczas, ale rząd jest w trakcie zmian, które mają być korzystniejsze dla obywateli, ale mogą się odbić na budżecie państwa. 

Zobacz wideo Ogromna dziura w ZUS-ie? "Jak będziemy mieli szczęście, to bieda zajrzy w oczy do końca tej kadencji"

Rząd zapowiada zmiany w emeryturach i usprawnienie ZUS

"Rząd chce uporządkować system ubezpieczeń społecznych. Chodzi m.in. o wprowadzenie jednolitych rozwiązań dotyczących przyznawania i wypłaty świadczeń, a także usprawnienie funkcjonowania Zakładu Ubezpieczeń Społecznych" - czytamy w komunikacie na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. 11 maja rząd przyjął projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra rodziny i polityki społecznej.

500 plus i 14. emerytura. Nieoficjalnie: świadczenia otrzymają tylko zaszczepieni (zdjęcie ilustracyjne) 500 plus i 14. emerytura. Chcą, aby świadczenia były tylko dla zaszczepionych

Wśród zmian pojawiło się rozwiązanie problemu czerwcowych emerytur. Nowe przepisy pozwolą przejść w tym miesiącu na emeryturę na zasadach analogicznych do obowiązujących w maju, co ma być korzystniejsze dla ubezpieczonego. Wiceminister rodziny i polityki Społecznej Stanisław Szwed obiecał, że zmiany wejdą w życie 1 czerwca, niezależnie od przebiegu prac legislacyjnych nad projektem. 

Więcej o: