Unia Europejska rozważa zawieszenie lotów do Białorusi. Decyzja zapadanie na szczycie

Unia Europejska może podjąć decyzję o zawieszeniu wszystkich lotów do Białorusi i zabronić białoruskim liniom lotniczym Belavia korzystania z jej lotnisk. Decyzja w tej sprawie może zapaść na dzisiejszym unijnym szczycie. Tymczasem Urząd Lotnictwa Cywilnego oczekuje na raport Ryanaira ws. lotu Ateny-Wilno.
Zobacz wideo Mateusz Morawiecki ma zamiar zaproponować w Brukseli wstrzymanie samolotów do Białorusi i z niej. "Doszło do aktu rządowego terroryzmu ze strony Białorusi"

Przywódcy państw UE krytykują Białoruś za "porwanie" polskiego samolotu pasażerskiego linii lotniczych Ryanair. Na dzisiejszym unijnym szczycie padnie propozycja zawieszenia lotów do Białorusi i nałożenia nowych sankcji - informuje agencja Reuters.

Białoruś. Raman Pratasiewicz zatrzymany w Mińsku Morawiecki mówił o porwaniu samolotu. "Rozważa trzy rodzaje sankcji"

Mateusz Morawiecki: "reżim Łukaszenki może wkrótce porwać inny polski samolot"

Łotewska linia lotnicza Air Baltic jako pierwsza zdecydowała o omijaniu białoruskiej przestrzeni powietrznej. Podobne sygnały napływają już z Wielkiej Brytanii. - Poinstruowałem Brytyjski Urząd Lotnictwa Cywilnego, aby zalecił liniom lotniczym unikanie białoruskiej przestrzeni powietrznej - ogłosił Grant Shapps, brytyjski sekretarz ds. transportu, cytowany przez dziennik "The Independent".

Wcześniej premier Mateusz Morawiecki zapowiadał, że w obawie przed kolejnymi "porwaniami", rząd będzie chciał zakazać PLL LOT wlatywania w białoruską przestrzeń powietrzną. - Polski rząd zdecydował się na taki ruch, bo obawia się, że reżim Alakasandra Łukaszenki może wkrótce porwać inny polski samolot z pasażerami. I to na dłużej - donosi RMF FM

Michael O'Leary, dyrektor generalny linii lotniczych Ryanair podczas konferencji prasowej Szef Ryanaira o lądowaniu w Mińsku. "Porwanie sponsorowane przez państwo"

Białoruś zmusiła samolot pasażerski Ryanair do lądowania

Samolot pasażerski linii lotniczych Ryanair został w niedzielę przechwycony nad białoruską strefą powietrzną przez myśliwiec MiG-29 i zmuszony do awaryjnego lądowania w Mińsku. Maszyna została przejęta tuż przed granicą z Litwą.

Białoruski opozycjonista Paweł Łatuszka poinformował, że strona białoruska, ustami kontrolerów lotu, zagroziła pilotom Boeinga, że jeśli nie wylądują w Mińsku, samolot zostanie zestrzelony. Rzeczniczka Ryanair przekazała z kolei, że załoga miała zostać poinformowana o bombie na pokładzie. 

Po wylądowaniu doszło do aresztowania opozycyjnego dziennikarza Romana Protasewicza. Jest współtwórcą i byłym redaktorem naczelnym kanału NEXTA, który transmituje w mediach społecznościowych dowody na łamanie prawa przez białoruskie władze. Wyjechał z Białorusi w 2019 roku. Azylu politycznego udzieliła mu Litwa.

Więcej o: