Po wymuszonym lądowaniu samolotu linii Ryanair Air France, Lufthansa, LOT wstrzymują loty nad Białorusią

Linie lotnicze Lufthansa, Air France, KLM, a także PLL LOT zdecydowały o zawieszeniu lotów nad Białorusią. To pokłosie wymuszenia lądowania samolotu linii Ryanair na lotnisku w Mińsku.

- LOT zawiesił połączenia do Mińska i wyznaczył alternatywne trasy dla lotów odbywających się nad terytorium Białorusi - poinformował polski przewoźnik we wtorek rano. Decyzja PLL LOT obowiązuje do odwołania.

Wcześniej, jak donosi Bloomberg, druga co do wielkości w Europie linia lotnicza, niemiecka Lufthansa, zdecydowała o wstrzymaniu lotów nad terytorium Białorusi. W "Deutsche Welle" czytamy natomiast, że podobną decyzję podjęły także francusko-holenderskie Air France KLM, łotewskie Air Baltic oraz skandynawskie SAS. 

Zobacz wideo Ojciec Romana Protasewicza: Władze boją się niezależnych dziennikarzy. Białoruskie służby nie zorganizowały tego same

"Air France przyjęły do wiadomości konkluzje Rady Europejskiej i w związku z tym zawieszają loty swoich samolotów w (białoruskiej) przestrzeni powietrznej do odwołania. Samoloty, które są już na trasie, będą miały zmienione plany lotów" - poinformował przewoźnik w oświadczeniu wydanym w nocy z poniedziałku na wtorek.

Alaksandr Łukaszenka, prezydent Białorusi. Zdjęcie z sierpnia 2020 r.Białoruś na szczycie UE. Sygnał "branżowego ukierunkowania sankcji"

"Ze względu na dynamikę obecnej sytuacji na razie zawieszamy operacje w białoruskiej przestrzeni powietrznej" - podała z kolei Lufthansa.

Linie lotnicze wstrzymują loty nad Białorusią

Jak pisaliśmy w Next.gazeta.pl, przywódcy Unii zdecydowali o sankcjach wobec Białorusi, m.in. o zakazie lotów pasażerskich między krajami UE a Białorusią. Ponadto Bruksela ma zacząć szybkie prace nad sankcjami gospodarczymi wobec Mińska.

Unia wprowadza dla białoruskich linii lotniczych (w praktyce chodzi o jedną firmę - Belavia) zakaz lotów na terenie Unii oraz zamyka dla nich wszystkie unijne lotniska. - Spodziewamy się, że Mińsk w ramach rewanżu szybko ogłosi decyzję o zamknięciu białoruskich lotnisk dla samolotów z UE - tłumaczył jeden z urzędników UE w rozmowie z "DW".

Trasa przelotu samolotuBiałoruś. Tak "porwano" zarejestrowany w Polsce samolot Ryanaira [TRASA]

Ponadto na szczycie UE wezwano wszystkie unijne linie lotnicze, by przestały latać tranzytem nad Białorusią. To nie jest sankcja, lecz - wdrażana na poziomie każdego z krajów Unii - decyzja, by unikać "niebezpiecznego nieba" nad Białorusią, gdzie samolotom grozi przechwytywanie przez białoruskie myśliwce. Unia chce szybkiego śledztwa Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO) w sprawie porwania, z udziałem białoruskiego myśliwca, samolotu linii Ryanair lecącego z Aten do Wilna, zmuszenia go do lądowania w Mińsku. Celem porwania było aresztowanie przez reżim Łukaszenki Romana Protasewicza, białoruskiego dziennikarza i aktywistę, który leciał porwanym samolotem.

Więcej o: