LOT idzie w ślady innych linii lotniczych. Nie będzie latał nad Białorusią

Po apelu przywódców Unii Europejskiej, którzy sugerowali przewoźnikom mającym siedzibę w UE, by unikali przelotów nad Białorusią, wiele linii lotniczych zdecydowało się zaprzestać korzystania z białoruskiej przestrzeni powietrznej. Taką decyzję podjął też polski przewoźnik - PLL LOT.

LOT zawiesił połączenia do Mińska i wyznaczył alternatywne trasy dla lotów odbywających się nad terytorium Białorusi - poinformował polski przewoźnik we wtorek rano. 

Zobacz wideo

LOT wstrzymuje korzystanie z białoruskiej przestrzeni powietrznej

Polskie Linie Lotnicze LOT podjęły decyzję o wstrzymaniu korzystania z białoruskiej przestrzeni powietrznej. Tym samym linia zawiesza bezpośrednie połączenia z Mińskiem. Osoby, które będą chciały dostać się do tego miasta, będą musiały podróżować z przesiadką, na przykład przez Moskwę.

Decyzja LOT-u o zawieszeniu korzystania z białoruskiej przestrzeni będzie obowiązywać aż do odwołania i wpłynie również na pasażerów latających do Rosji i w głąb Azji - podaje RMF FM. Samoloty do Moskwy, Pekinu czy Tokio będą latać okrężną drogą, aby ominąć Białoruś - loty będą przez to trwały dłużej.

Białoruś. Linie lotnicze zawieszają połączenia

Nie tylko LOT zdecydował się na taki krok. Zawieszenie lotów nad Białorusią zadeklarowały między innymi łotewskie linie AirBaltic, francuskie AirFrance, holenderskie KLM i niemiecka Lufthansa. Połączenia z Białorusią zawiesiła też Ukraina.

"Ze względu na dynamikę obecnej sytuacji na razie zawieszamy operacje w białoruskiej przestrzeni powietrznej" - informuje Lufthansa.

"Air France przyjęły do wiadomości konkluzje Rady Europejskiej i w związku z tym zawieszają loty swoich samolotów w białoruskiej przestrzeni powietrznej do odwołania. Samoloty, które są już na trasie, będą miały zmienione plany lotów" - napisał w oświadczeniu francuski przewoźnik.

Decyzje linii lotniczych wynikają z apelu przywódców Unii, którzy sugerowali przewoźnikom mającym siedzibę w UE o unikanie przelotów nad Białorusią. Po poniedziałkowej dyskusji na szczycie Rady Europejskiej w Brukseli zapadła decyzja o sankcjach wobec Białorusi. Unijna przestrzeń powietrzna będzie zamknięta dla białoruskich linii lotniczych, które nie będą też miały dostępu do portów lotniczych Unii Europejskiej. 

W niedzielę (23 maja) z powodu rzekomej obecności ładunku bombowego na pokładzie samolot Ryanaira zarejestrowany w Polsce, lecący z Aten do Wilna, został zmuszony do lądowania w Mińsku. Na miejscu aresztowano podróżującego tym samolotem znanego białoruskiego aktywistę i blogera Romana Protasewicza, który wielokrotnie relacjonował protesty na Białorusi oraz jego partnerkę Sofię Sapiegę.

Więcej o: