Polski Bon Turystyczny to jednorazowa kwota 500 zł na każde dziecko do 18. roku życia, którą można wydać na wakacje w Polsce. Listę miejsc, które honorują tę formę płatności, można znaleźć TUTAJ.
- Przed wakacjami rośnie zainteresowanie bonem - informowała w zeszłym tygodniu prezeska ZUS, prof. Gertruda Uścińska.
Bon występuje w formie unikalnego, 16-cyfrowego kodu, który należy okazać w obiekcie, z którego usług będziemy korzystać. Kod można wygenerować w systemie teleinformatycznym, na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS). W systemie należy otworzyć zakładkę "Ogólny" i następnie wybrać z niej opcję "Polski Bon Turystyczny". Dalej klikamy w "Aktywuj Bon" i wypełniamy wniosek o świadczenie, który po podpisaniu wysyłamy do Polskiej Organizacji Turystycznej.
Jeśli nie widzisz w PUE ZUS zakładki "Polski Bon Turystyczny" upewnij się, że spełniasz warunki, które pozwalają na uzyskanie świadczenia. Warto sprawdzić, kto jest uprawniony do bonu, bo tylko na koncie tych osób można wygenerować kod. Jeśli to nie pomaga, można złożyć do Polskiej Organizacji Turystycznej (POT) wniosek o ustalenie praw do bonu.
Bon turystyczny zostanie przesłany na wskazany wcześniej numer telefonu lub adres mailowy. Numer należy okazać podczas rezerwacji pobytu lub najpóźniej po zakwaterowaniu.
Według najnowszych danych Polacy wygenerowali już 1,4 mln bonów turystycznych. Ich pełna pula wynosi 4,2 mln a łączna wartość 4 mld złotych. Dotąd jednak wykorzystano jedynie ułamek wszystkich wygenerowanych kodów, wg danych z marca było to 400 tys. bonów turystycznych, którymi opłacono wakacje.
Bon można wykorzystać nie tylko na noclegi, ale także na jednodniowe imprezy turystyczne, obozy sportowe i rehabilitacyjne dla dzieci, o czym mówił w wywiadzie dla biznes24.pl Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii, Andrzej Gut-Mostowy.