Kiedy otwarcie restauracji? Na jakich zasadach? [WYTYCZNE RZĄDU]

Kiedy restauracje zostaną otwarte w pełni i będziemy mogli zjeść posiłek nie tylko w ogródku, ale także wewnątrz lokalu? Jakich zasad trzeba przestrzegać? Przypominamy wytyczne rządu.

W ciągu ostatnich miesięcy w związku z epidemią koronawirusa restauracje mogły funkcjonować, wydając posiłki głównie na wynos. Od 15 maja sytuacja się nieco zmieniła i mamy możliwość posilenia się w ogródku restauracyjnym na świeżym powietrzu. Kolejnym etapem jest pełne otwarcie lokali. 

Zobacz wideo Czy powrót do tzw. pełnej normalności jest możliwy jeszcze w 2021 roku?

Kiedy zostaną otwarte restauracje? Jakich zasad należy przestrzegać? 

Zgodnie z harmonogramem luzowania obostrzeń, który znajduje się na stronie internetowej rządu - gov.pl, restauracje są w pełni otwarte od piątku 28 maja. Oznacza to, że mogą one przyjmować klientów zarówno przed lokalem w ogródku restauracyjnym, jak i wewnątrz. Oczywistym warunkiem jest stosowanie się przy tym do określonych rygorów sanitarnych. 

W restauracjach obowiązywać muszą pewne zasady. Pierwszą z nich jest limit osób, które mogą przebywać w pomieszczeniu - zajętych może być maksymalnie 50 procent miejsc. Pomiędzy stolikami konieczne jest także zachowanie odpowiednich odstępów - oczekiwany dystans to co najmniej 1,5 metra. Wyjątkiem od tej zasady jest instalacja przegród o wysokości co najmniej metra, licząc od powierzchni stolika. 

Pandemia koronawirusa. Szczepienia przecie COVID-19.Rejestracja na szczepienie daje szansę na wygranie samochodu i nie tylko

Luzowanie obostrzeń epidemicznych. Jakie zmiany czekają nas od 28 maja? 

W piątek oprócz otwarcia restauracji swoją działalność wznowiły kryte obiekty sportowe, baseny, siłownie, kluby fitness czy solaria. Organizacja wydarzeń sportowych poza obiektami zamkniętymi będzie z kolei dozwolona z limitem 250 osób. To jednak nie wszystko. Od 28 maja wróciła także możliwość organizacji wesel i innych imprez okolicznościowych w lokalach z limitem 50 osób. Przypominamy, że nie liczą się do niego osoby w pełni zaszczepione, dlatego rzeczywista liczba gości może okazać się nieco większa niż 50 osób. 

Kolejny etap luzowania obostrzeń czeka nas również w sobotę 29 maja. Tego dnia wszyscy uczniowie szkół podstawowych i średnich wrócą do nauki stacjonarnej (w praktyce w placówkach pojawią się w poniedziałek 31 maja). 

Otwarcie restauracji (zdjęcie ilustracyjne)Luzowanie w gastronomii. Będzie szturm? Umiarkowanie optymistyczne wyniki badania

Więcej o: