Zakaz handlu. Czy 30 maja to niedziela handlowa? Czy sklepy są jutro otwarte?

Zakaz handlu w niedzielę obowiązuje od początku 2020 roku w najbardziej restrykcyjne formule. Do końca roku zostały zaledwie cztery niedziele handlowe. Czy 30 maja to niedziela handlowa? Czy sklepy są dziś otwarte?

Zakaz handlu w niedziele został wprowadzony w 2018 roku. Początkowo niehandlowa była tylko jedna niedziela w miesiącu. W minionych latach przepisy były sukcesywnie zaostrzane, a punktem kulminacyjnym jest obecnie obowiązujące prawo. W bieżącym roku będzie łącznie zaledwie siedem niedziel handlowych, a ich terminy są powiązane ze świętami kościelnymi bądź istotnymi wydarzeniami, jak rozpoczęcie i zakończenie roku szkolnego.

Zobacz wideo Zakaz handlu w niedzielę staje się fikcją. "Solidarność" się wścieka, rząd milczy

Czy 30 maja to niedziela handlowa? Czy sklepy będą jutro otwarte?

Nie, sklepy będą jutro zamknięte 30 maja to niedziela niehandlowa. Zakupów na pewno nie zrobimy w sklepach dużych sieci jak Carrefour, Biedronka czy Lidl. 

W niedzielę niehandlową otwarte mogą być małe sklepy osiedlowe. Będzie to możliwe, jeśli za kasą stoi sprzedawca lub pracownik zatrudniony na umowę o dzieło bądź umowę zlecenie. Otwarte mogą być też sklepy, ze statusem placówki pocztowej m.in. niektóre Żabki i Polomarkety. Warto jednak pamiętać, że sklepy te w niedziele handlowe są zazwyczaj otwarte w innych godzinach.

Dodatkowo zakaz handlu nie obowiązuje aptek oraz stacji benzynowych. Otwarte mogą być także restauracje i kawiarnie, które od dzisiaj mogą przyjmować gości w środku lokalu. 

Niedziele handlowe 2021. [LISTA NIEDZIEL HANDLOWYCH]

Z siedmiu niedziel handlowych zaplanowanych na 2021 rok trzy już za nami. Pozostałe związane są z końcem i początkiem roku szkolnego oraz świętami Bożego Narodzenia. Kalendarz pozostałych niedziel handlowych w 2021 roku prezentuje się więc następująco: 

  • 27 czerwca,
  • 29 sierpnia,
  • 12 grudnia,
  • 19 grudnia.
Więcej o: