Nowy raport o rynku najmu mieszkań w Polsce. Uwagę zwraca pogarszająca się sytuacja w Warszawie

Na rynku najmu mieszkań stawki wzrosły od stycznia 2021 r. w 9 z 16 miast, a spadły w 5 z 16 miast. Tempo zmian wskazuje na zatrzymanie się spadków i względną stabilizację cen. Tymczasem w Warszawie, średni koszt najmu spadł do poziomu 52 zł za metr kw. i zmniejszył się od lutego 2020 r. o 10,9 proc. - wynika z raportu Expandera i Rentier.io.
Zobacz wideo Rekordowy skok cen mieszkań w Sosnowcu. Z czego wynika?

Rynek najmu mocno ucierpiał z powodu pandemii koronawirusa. Koszty wynajmu w kwietniu 2021 r. są niższe w 10 z 16 badanych miast rok do roku. Uwagę ekspertów zwraca wciąż pogarszająca się sytuacja w Warszawie. Ceny za metr kw. spadły o 7,9 proc. (przeciętna cena wynosi 52 zł za metr kw.) a od lutego 2020 r. aż o 10,9 proc. Jednym z wyjątków jest Łódź, gdzie średni koszt najmu systematycznie rośnie i osiągnął poziom 37,16 zł za metr kw. (wzrost o 6,2 proc. rok do roku).

Zakopane. Ceny nieruchomości rosną lawinowo. 'Jest drożej niż na Manhattanie' (zdjęcie ilustracyjne) Zakopane. Ceny nieruchomości rosną lawinowo. "Drożej niż na Manhattanie"

Wynajem mieszkań. W Łodzi nastąpił najwyższy wzrost cen

Od stycznia 2021 r. koszty najmu mieszkania w Polsce spadły w 5 z 16 miast. Największy spadek odnotowano w Sosnowcu (-3,6 proc.). Z kolei wzrost stawek zanotowano w 9 z 16 badanych miast, a największy wzrost cen najmu dotyczy Łodzi (5,5 proc.). Zdaniem ekspertów z Expandera i Rentier.io, tempo zmian wskazuje raczej na zatrzymanie się spadków i względną stabilizację niż na przejście do trendu wzrostowego. "Sporo zależy od szybkości odmrażania gospodarki i stopnia powrotu do modeli pracy i nauki sprzed pandemii" - zauważają.

Nowy raport o rynku najmu mieszkań w PolsceNowy raport o rynku najmu mieszkań w Polsce Expander i Rentier.io

Raport wskazuje również, że pomimo spadków kosztów najmu w zdecydowanej większości miast wciąż jest to droższe rozwiązanie niż płacenie raty kredytu na własne mieszkanie. Przykładowo w Łodzi i Sosnowcu, miesięczny koszt najmu jest o ponad 40 proc. wyższy niż spłata kredytu. Jedynym wyjątkiem jest Kraków - roczna suma rat kredytu będzie tam o 1 040 zł wyższa niż koszt najmu - wynika z raportu Expandera i Rentier.io.

Nowy raport o rynku najmu mieszkań w PolsceNowy raport o rynku najmu mieszkań w Polsce Expander i Rentier.io

. Kredyty mieszkaniowe biją rekordy. Będzie z tego kłopot?

W Warszawie mocno spadły ceny mieszkań na rynku wtórnym

W osobnym raporcie, który skupia się na sprzedaży mieszkań, Expander wskazuje, że w I kw. 2021 r. na rynku wtórnym odnotowano również średni spadek cen za metr kw. względem ostatniego kwartału ubiegłego roku (-1,3 proc.). Największy spadek nastąpił w Warszawie (-4 proc.), Poznaniu (-2 proc.) i Łodzi (-2 proc.). W Warszawie, która jest największym rynkiem nieruchomości w Polsce, spadek odnotowano po raz pierwszy od czterech lat, a tak mocną korektę po raz ostatni oglądaliśmy aż osiem lat temu.

Poza tym nastąpił gwałtowny wzrost cen mieszkań na rynku pierwotnym. Średnia cena za metr kw. nowego mieszkania w I kw. 2021 roku wzrosła o 3 proc. w porównaniu z ostatnim kwartałem ubiegłego roku i o 7 proc. w odniesieniu do stawek przed rokiem.

Więcej o: