Zakaz handlu. Czy 30 maja jest niedziela handlowa? Czy dzisiaj sklepy są otwarte?

Na ten rok zaplanowano zaledwie siedem niedziel handlowych, z czego do końca roku zostały zaledwie trzy. Czy 30 maja to niedziela handlowa? Czy sklepy są dziś otwarte?

Zakaz handlu w niedziele został wprowadzony w 2018 roku. Początkowo niehandlowa była tylko jedna niedziela w miesiącu. W minionych latach przepisy były sukcesywnie zaostrzane, a punktem kulminacyjnym jest obecnie obowiązujące prawo. W bieżącym roku będzie łącznie zaledwie siedem niedziel handlowych, a ich terminy są powiązane z wydarzeniami, które zwiększają ruch w sklepach. 

Zobacz wideo Zakaz handlu w niedzielę staje się fikcją. "Solidarność" się wścieka, rząd milczy

Zakaz handlu. Czy 30 maja to niedziela handlowa? Czy sklepy są dziś otwarte? 

30 maja to niedziela niehandlowa. Dziś nieczynne są więc wszystkie galerie handlowe oraz sklepy wielkopowierzchniowe typu LidlBiedronka czy Carrefour. 

Przepisy o zakazie handlu w niedziele uderzają w największe placówki handlowe, czyli wszelkiego rodzaju sklepy wielkopowierzchniowe bądź markety. Zakaz nie oznacza jednak, że nie da się zrobić w tym dniu zakupów. W niedzielę 30 maja otwarte mogą być sklepy osiedlowe oraz sklepy franczyzowe, jak chociażby placówki sieci Żabka. Mogą one funkcjonować, jeśli na kasie stoi właściciel sklepu. W tym dniu godziny otwarcia sklepów są najczęściej inne niż w tygodniu.

Coraz więcej sklepów omija zakaz handlu w niedzielę Dziurawy zakaz handlu w niedzielę. Otwartych 10 tys. sklepów w całej Polsce. Wiemy, które

Zakaz handlu coraz częściej jest obchodzony przez utworzenie w sklepie placówki pocztowej. Ostatnio z tej możliwości zaczęły korzystać sieci Polomarket oraz Kaufland. 

Niedziele handlowe 2021 [LISTA NIEDZIEL HANDLOWYCH]

Z siedmiu tegorocznych niedziel handlowych zostały już tylko cztery. Ich daty nie zostały wybrane przypadkowo. Najbliższa niedziela handlowa związana jest z zakończeniem roku szkolnego, a kolejna z jego początkiem. Na dwie kolejne będzie trzeba czekać do grudnia, sklepy w niedziele będą bowiem otwarte podczas dwóch tygodni poprzedzających święta Bożego Narodzenia.

Orlen i Ruch ułatwią obchodzenie handlu w niedzielę. 'Solidarność' chce zmian w ustawie. 'Nie odpuścimy' (zdjęcie ilustracyjne) Orlen i Ruch ułatwią obchodzenie handlu w niedzielę. "S": Nie odpuścimy!

Kalendarz pozostałych niedziel handlowych w 2021 roku prezentuje się więc następująco: 

  • 27 czerwca,
  • 29 sierpnia,
  • 12 grudnia,
  • 19 grudnia.
Więcej o: