Przepisy, które już niebawem wejdą w życie, dotyczą zarówno kierowców, jak i pieszych. "Nowe regulacje prawne w tym zakresie mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa pieszych przekraczających jezdnię, ujednolicenie dopuszczalnych prędkości pojazdów na obszarze zabudowanym niezależnie od pory, a także wprowadzenie konkretnego, dającego się wyznaczyć, minimalnego odstępu od poprzedzającego pojazdu podczas jazdy autostradą lub drogą ekspresową" - informuje mł. asp. Przemysław Ratajczyk z Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu.
Według nowego prawa pieszy, wchodząc na jezdnię lub torowisko, będzie zobowiązany zachować szczególną ostrożność. Poza pewnymi wyjątkami zobowiązany jest do korzystania z przejścia dla pieszych. Dodatkowo pieszy, który znajduje się lub wchodzi na przejście dla pieszych, będzie mieć pierwszeństwo przed wszystkimi pojazdami, z wyłączeniem tramwaju.
Bezpieczeństwo pieszych na drodze fot. policja.pl
Od 1 czerwca pieszym zabrania się korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię, torowisko lub przejście dla pieszych, ponieważ ogranicza to możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu.
Bezpieczeństwo pieszych na drodze fot. policja.pl
Kierowcy od wtorku będą musieli udzielić pierwszeństwa pieszemu nie tylko już znajdującemu się na przejściu dla pieszych. Kierowca, z wyłączeniem maszynisty, zbliżając się do przejścia dla pieszych, będzie miał obowiązek zachować szczególną ostrożność oraz zmniejszyć prędkość tak, żeby nie narażać na niebezpieczeństwo pieszego, który znajduje się na przejściu lub na nie wkracza. Kierujący będzie musiał ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu albo wchodzącemu na to przejście.
Bezpieczeństwo pieszych na drodze fot. policja.pl
Zmiany dotyczą także poruszania się pojazdów po autostradzie lub drodze ekspresowej. Kierowca na autostradzie lub drodze ekspresowej będą musieli zachować minimalny odstęp między pojazdem, którym kieruje, a pojazdem jadącym przed nim na tym samym pasie ruchu. "Odstęp ten wyrażony w metrach określać się będzie jako nie mniejszy niż połowa liczby określającej prędkość pojazdu, którym porusza się kierujący, wyrażonej w kilometrach na godzinę. Przepisu tego nie będzie się stosować podczas manewru wyprzedzania" - wyjaśnił mł. asp. Przemysław Ratajczyk. Na przykład przy prędkości 100 km/h odstęp nie może być mniejszy niż 50 m.
Od 1 czerwca zostanie ujednolicona dopuszczalna prędkość na obszarze zabudowanym niezależnie od pory dnia - będzie wynosić 50 km/h. Zniesione zostanie rozróżnienie dopuszczalnej prędkości w zależności od godzin - od godz. 23.00 do 5.00 prędkość ta obecnie jest podwyższona do 60km/h. "Wyjątek stanowić będzie strefa zamieszkania, gdzie prędkość dopuszczalna pojazdu lub zespołu pojazdów wynosi i nadal będzie wynosić 20 km/h" - wytłumaczył mł. asp. Ratajczyk z KWP we Wrocławiu.
Bezpieczeństwo na drodze fot. policja.pl