Paliwo po 4 zł? Wpadka TVP.info. Samuel Pereira: To był błąd. W tle spięcie o tekst ws. majątku premiera

Portal TVP.info zamieścił artykuł o cenach paliw w Polsce, którego zdjęcie tytułowe mogło sugerować, że za litr benzyny 95 czy oleju napędowego płaci się na stacjach poniżej 4 zł. Tak nie jest, gdyż obecny koszt każdego z paliw wynosi nawet powyżej 5 zł. - Zdjęcie ilustracyjne do tego tekstu zostało już zmienione, to był błąd - przyznaje Samuel Pereira, redaktor naczelny portalu.

"Jakie ceny na stacjach paliw? Najnowszy raport" brzmiał tytuł artykułu na portalu TVP.info. W tekście padają aktualne koszty zakupu benzyny, nawet o kilkadziesiąt groszy przekraczające granicę 5 zł, co jest zgodnie z podawanymi przez analityków informacjami.  

Na zdjęciu głównym tekstu widoczne były jednak wartości, które mogły czytelników wprowadzić w błąd, sugerując, że cena benzyny jest niższa niż 4 zł. Nie omieszkał tego wytknąć Patryk Słowik, dziennikarz Wirtualnej Polski, a wcześniej "Dziennika Gazety Prawnej" oraz Bezprawnika. 

Samuel Pereira, naczelny portalu TVP Info, zarzucił niedawno mi i @SzJadczak, że w naszym tekście o majątku państwa Morawieckich informacja o pracy PMM w banku znalazła się zbyt daleko. Zobaczcie, jakie ceny paliw znajdują się na grafice na samym wstępie tekstu TVP Info

- napisał Słowik na Twitterze. 

Nie "zbyt daleko", tylko w art. o majątku PMM (22 tys. znaków) inf. o źródle majątku znalazła się na końcu. Później na TT przekonywałeś, że czytelnicy i tak wiedzą, więc po co ich informować. Teraz dajesz screen, zamiast linka do art. gdzie ceny są podane

- bronił się Pereira.

Zobacz wideo Paweł Borys o ataku TVP na PFR: Materiał był nieprawdziwy i smutny

Ceny paliw poniżej 4 zł? Pereira przyznaje, że zdjęcie to był błąd

W kolejnym wpisie na Samuel Pereira przyznał, że fotografia początkowo dodana do tekstu była błędna i została zmieniona. Kontynuował także wątek artykułu o majątku Mateusza Morawieckiego. 

Zdj. ilustracyjne do tego tekstu zostało już zmienione, to był błąd. Czy w artykule WP wprowadziliście zmiany? Nie. Informacja o źródle majątku PMM (a o jego majątku był tekst) jest nadal na końcu

- stwierdził naczelny portalu TVP.info.

Patryk Słowik nie podjął już jednak tematu, a dyskusja między dziennikarzami się zakończyła. 

Majątek Morawieckiego prześwietlony

Pierwotna utarczka między Słowikiem a Pereirą odnosiła się do materiału Szymona Jadczaka i Patryka Słowika, który ukazał w ubiegłym tygodniu na łamach Wp.pl. Dziennikarze informowali w nim, że majątek Mateusza i Iwony Morawieckich może - według ich szacunków - wynosić około 40 mln złotych.

Do Iwony Morawieckiej należą np. działki o powierzchni 14,8 i 0,19 ha we Wrocławiu. Jedna z nich, według ostrożnych szacunków, może być warta nawet blisko 13 mln zł. Premier przestał być jej współwłaścicielem po podziale majątku. Iwona Morawiecka ma we Wrocławiu także blisko 60-metrową kawalerkę i dwupokojowe mieszkanie (75 metrów). Oba lokale mogą być warte łącznie nawet ok. 1,1 mln zł. Małżonka szefa rządu ma również w tym mieście lokal użytkowy. 

Przed wejściem do rządu Mateusz Morawiecki przez lata zarabiał duże pieniądze w sektorze bankowym. W 2001 r. Morawiecki został członkiem zarządu Banku Zachodniego WBK, a w latach 2007-2015 był jego prezesem. 

Więcej o: