Ceny mieszkań dalej w górę. Eksperci: Wpływ Polskiego Ładu będzie ograniczony

Ceny mieszkań wciąż rosną w większości polskich miast, rośnie też zainteresowanie kredytami hipotecznymi. Tymczasem eksperci szacują, że Polski Ład będzie miał ograniczony wpływ na rynek nieruchomości.

Rośnie zainteresowanie sprzedażą nieruchomości. Eksperci Expandera oraz Rentier.io odnotowali w kwietniu 54 461 unikalnych ofert, co jest drugim najwyższym wynikiem odkąd prowadzony jest ranking (więcej było tylko w październiku 2020 r.). To także aż 62 proc. więcej ofert niż jeszcze w styczniu 2021 roku. 

Zobacz wideo Ceny mieszkań biją kolejne rekordy. Kiedy ich wzrost wyhamuje?

Ceny ofertowe mieszkań rosną. Najbardziej w Krakowie, Lublinie i Częstochowie

Cały czas rosną też ofertowe ceny mieszkań. Mediana jest wyższa względem początku roku niemal wszędzie, poza Łodzią (-2 proc.) oraz Sosnowcem (-3 proc.). Najbardziej poszły w górę oferty dotyczące mieszkań w Krakowie, Lublinie oraz Częstochowie - o 6 proc. Całościowo, średnie ceny w internetowych ofertach były wyższe o 2 proc. 

Ceny mieszkań na mkwCeny mieszkań na mkw fot. Expander i Rentier.io

Osiedle w Gdańsku Żabiance Wielka płyta sprzedaje się na pniu. "Ofert tych na rynku po prostu brakuje"

Eksperci Expandera i Rentier.io zwracają też w swoim opracowaniu uwagę na ustawę deweloperską, która czeka na podpis prezydenta. Są zdania, że wbrew wcześniejszym obawom, nie podbije ona cen mieszkań tak mocno, jak się spodziewano. Składka na Deweloperski Fundusz Gwarancyjny, w sytuacji posiadania przez dewelopera rachunku powierniczego otwartego, została bowiem ostatecznie obniżona z 5 proc. do 1 proc. 

Polski Ład a ceny mieszkań i szał na kredyty hipoteczne

Z kolei Polski Ład przewiduje m.in. gwarancje kredytowe, dopłaty na poczet spłaty kredytu i bony mieszkaniowe. Będzie to miało oczywiście wpływ na ceny mieszkań, ale eksperci uważają, że ostatecznie będzie on ograniczony. Efekt Polskiego Ładu może jednak nałożyć się z kilkoma innymi skumulowanymi czynnikami. Nieruchomości mogą podrożeć, choćby ze względu na kolejne wzrosty cen materiałów budowlanych i robocizny.

Nowy raport o rynku najmu mieszkań w Polsce. 'Uwagę zwraca wciąż pogarszająca się sytuacja w Warszawie' (zdjęcie ilustracyjne) Nowy raport o rynku najmu mieszkań w Polsce. Sytuacja pogarsza się w Warszawie

Ważnym czynnikiem będzie też prawdopodobne wycofanie się banków ze wszystkich wprowadzonych ograniczeń w udzielaniu kredytów. Szczególnie że nawet mimo tych ograniczeń, popyt na kredyty hipoteczne jest w ostatnim czasie ogromny. Według BIK, w marcu banki udzieliły 23,6 tys. kredytów mieszkaniowych, a w kwietniu 22,7 tysiąca. Dla porównania w ostatnich latach tylko raz udało się pokonać wynik 22 tysięcy - w lipcu 2019 r. Już dwa miesiące z takim wynikiem to dużo, a analitycy przewidują, że najpewniej także w maju liczby te zostaną przekroczone. Banki zostały "zalane" wnioskami, ale według najnowszych danych nareszcie zaczęły sobie z tym radzić. Procesy zostały dostosowane do wysokiego popytu, dzięki czemu niektóre banki zdecydowały się już wycofać z wprowadzonych w poprzednich miesiącach marż. 

Więcej o: