To może być jeden z najważniejszych podpisów, jakie złożył Andrzej Duda. Fundusz Odbudowy UE z ratyfikacją

W Sali Chorągwianej w Pałacu Prezydenckim odbywa się uroczystość ratyfikowania Funduszu Odbudowy. Podpis, który złożył prezydent Andrzej Duda, jest ostatnim krokiem, który otwiera drogę dla pieniędzy z Unii Europejskiej.

Prezydent Andrzej Duda w poniedziałek o godz. 11.00 ratyfikował Fundusz Odbudowy Unii Europejskiej. W ten sposób otworzył formalnie drogę dla strumienia pieniędzy, jaki Bruksela zamierza przekazać krajom wspólnoty w odpowiedzi na kryzys wywołany epidemią COVID-19.

W piątek prezydent złożył podpis pod dokumentem, który został przesłany z Senatu. Wyżej izbie nie udało się wcześniej - w wyniku przegranego głosowania - opatrzyć dokumentu preambułą. Został  on już opublikowany w Dzienniku Ustaw. 

- To bardzo ważny moment dla naszego kraju, dla całej Unii Europejskiej. Dzisiaj podczas złożenia tego podpisu nastąpiło zakończenie całego procesu ratyfikacji - stwierdził prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości. Prezydent stwierdził też, że Fundusz Odbudowy to instrument o charakterze wyjątkowym
"pozwalającym na zaciąganie pożyczek na potrzeby odbudowy gospodarek państw europejskich po wszystkich problemach wywołanych pandemią COVID-19".

- Ogromna, niewyobrażalna kwota, która będzie mogła być spożytkowana na rozwój infrastrukturalny kraju - powiedział prezydent Andrzej Duda o środkach, które trafić mają do Polski. - Cieszę się, że za zgodą wyrażoną wcześniej przez polski Sejm i Senat, mogłem dzisiaj tę ratyfikację podpisać.

Miliardy dla Polski

Fundusz Odbudowy to istotna część finansowania, jakie ma otrzymać Polska do roku 2021. Łącznie ze środkami ze standardowego budżetu do kraju trafi ok. 770 mld zł. 

Fundusz składa się z dwóch części - bezzwrotnych dotacji (23,9 mld euro) oraz nisko oprocentowanych pożyczek (34,2 mld euro). Podstawą do wydatkowania środków jest Krajowy Plan Odbudowy - tego typu projekt musiały przedstawić wszystkie kraje UE.

Opisują w nim sposób, w jaki zamierzają spożytkować unijne pieniądze

Prezydent Andrzej Duda ratyfikował Fundusz OdbudowyPrezydent Andrzej Duda ratyfikował Fundusz Odbudowy Fot. TVP Info

Sejm ratyfikował ustawę o zasobach własnych Unii Europejskiej 4 maja. 290 posłów głosowało "za" a 33 było "przeciw". 133 posłów wstrzymało się od głosu.

Wśród oponentów znaleźli się posłowie koalicyjnej Solidarnej Polski. 

Ursula von der Leyen z premierem Mateuszem Morawieckim w Warszawie, 25 lipca 2019 r.Krajowy Plan Odbudowy. W nim m.in. nowy typ firm i ulgi podatkowe

Więcej o: