Polska jest dla bogatej w turystyczne atrakcje Chorwacji ważnym rynkiem. W 2019 roku kraj ten odwiedziło 21 mln turystów, z czego aż milion z Polski, co jest dotychczasowym rekordem - podaje "Rzeczpospolita". W 2020 liczba ta spadła do 670 tys. ze względu na pandemię. Z tego samego powodu Polska, mimo niższego wyniku, przeskoczyła z piątego na trzecie miejsce najważniejszych rynków źródłowych Chorwacji. Więcej turystów do Chorwacji przyjechało jedynie z Niemiec i Słowenii. W tym roku rekord z 2019 może zostać pobity. Chorwacki rząd szacuje, że kraj odwiedzi 10 proc. więcej Polaków niż przed dwoma laty, czyli około 1,1 mln osób.
Zainteresowanie wakacjami w Chorwacji przeczuwa także PLL LOT. Polski przewoźnik samolotowy zaplanował tam aż 500 rejsów. To przeszło 90 proc. więcej niż rok wcześniej - wylicza "Rz". Popularniejszym kierunkiem jest jedynie Grecja.
LOT będzie kursował (z sześciu polskich lotnisk) do czterech chorwackich miejscowości: Dubrownika, Rijeki, Splitu oraz Zadaru. Łącznie na pokładach samolotów będzie mogło zasiąść 83 tys. pasażerów. Dotyczy to oferty wakacyjnej, bo oprócz tego Polskie Linie Lotnicze oferują całoroczne połączenie Warszawy z Zagrzebiem. Pierwszy samolot do Chorwacji z wakacyjnej siatki połączeń wystartuje z Warszawy 19 czerwca i wyląduje w Zadarze.
Aby wjechać do Chorwacji należy przedstawić potwierdzenie szczepienia lub przebycia COVID-19. Granicę będzie można przekroczyć również po wykonaniu testu na PCR lub szybkiego testu antygenowego nie starszego niż 48 godzin (od momentu pobrania materiału do badania). Bez wyniku testu konieczne będzie odbycie 10-dniowej kwarantanny, która może zostać skrócona po okazaniu negatywnego testu wykonanego w Chorwacji.
Mamy też ustaloną procedurę, co robić w razie stwierdzenia objawów choroby. Liczba zakażeń spadła, można więc do Chorwacji bez przeszkód podróżować
- mówi w rozmowie z serwisem turystyka.rp.pl dyrektor departamentu Wspólnot Turystycznych w Ministerstwie Turystyki i Sportu Chorwacji Monika Udovicić. Dodaje, że w kraju wprowadzono specjalny protokół "Safe stay in Croatia" składający się z 25 wytycznych dla podmiotów działających w turystyce. Uzyskało go 15 tys. firm, które przestrzegają wszystkich zasad.