Karuzela warta miliard złotych. VAT wyłudzały nawet renomowane firmy. "Niektóre nazwiska zaskoczą"

Krajowa Administracja Skarbowa i Centralne Biuro Antykorupcyjne kilka dni temu rozbiły "fabrykę faktur". Zorganizowana grupa przestępcza miała wystawić lewe faktury o wartości miliarda złotych. Według nieoficjalnych informacji w proceder zaangażowane są "znane nazwiska".

W minionym tygodniu Centralne Biuro Antykorupcyjne informowało o wykryciu zorganizowanej grupy przestępczej, która wprowadziła do obrotu nierzetelne faktury o wartości ponad miliarda złotych. W sprawie zatrzymano 34 osoby, a dokumenty wystawiane miały być w latach 2012-2020. "Celem tego było zaniżenie zobowiązań publicznoprawnych względem Skarbu Państwa" - informuje CBA

Zobacz wideo Premier o walce z mafiami VAT-owskimi. Czy mija się z prawdą?

Masowe wyłudzenie VAT. Nawet 1,5 tys. osób i "cieszące się renomą firmy"

Skala procederu jest wyjątkowo duża. Jak ustaliła "Rzeczpospolita" w proces wystawiania lewych faktur zaangażowanych mogło być nawet 1,5 tys. osób. Z nieuczciwego sposobu na podwyższenie kosztów miały, według informacji dziennika, korzystać również "cieszące się renomą firmy". "Niektóre nazwiska zaskoczą" - miała zdradzić jedna ze znających kulisy sprawy osób. 

Dziennik ustalił też, że za fakturę trzeba było wnieść "opłatę" w wysokości od 8 do 10 proc. Zakres usług oferowany przez "fabrykę faktur" był szeroki - Wystawione faktury miały dokumentować zakup oraz sprzedaż usług (m.in. transportowych, budowlanych, IT). Dokumenty wystawiane były na firmy-słupy.  Zakładano je m.in. na osoby bezdomne. 

Mateusz MorawieckiIle rzeczywiście wynosi luka VAT? Rząd zmienia dane po materiale TVN

Wyłudzali VAT. "Na chwilę obecną ustalono ok. 100 podmiotów"

Krajowa Administracja Skarbowa informuje, że w akcji rozbicia szajki wzięło udział 200 agentów. "Na chwilę obecną ustalono ok. 100 podmiotów" zaangażowanych w proceder - czytamy na stronach KAS. Naczelnik Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego w Warszawie w związku ze sprawą wszczął 73 kontrole celno-skarbowe u korzystających z pustych faktur.

Jak do tej pory Skarb Państwa odzyskał niewielką kwotę wyłudzonych środków z tytułu  nieodprowadzonego podatku VAT, bo ok. 10 mln zł. Śledczy zapewniają jednak, że sprawa ma charakter rozwojowy i niewykluczone są kolejne zatrzymania.

25 lat więzienia za "zbrodnię VAT-owską"

Od 2017 roku w Polsce obowiązują przepisy umożliwiające skazanie za wyłudzanie VAT na znaczną skalę na 25 lat pozbawienia wolności. Tak surową karę przewidziano dla osób, które wyłudziły ponad 10 mln zł, od 3 do 15 lat pozbawienia wolności grozi wyłudzającym kwotę większą niż 5 mln zł.

Handel lewymi fakturami kwitnie, również na wielką skalę. W 2020 roku Agenci CBA zatrzymali obywatela Łotwy, który jest podejrzewany o udział w mafii paliwowej. Spółka kierowana przez mężczyznę miała wystawić faktury na kwotę 1,3 mld zł i wyłudzić z polskiego systemu 300 mln zł VAT.

Szef rządu w 2019 r. wziął udział w konferencji poświęconej luce w VAT na Stadionie PGE Narodowy, gdzie mówił o ściągalności podatku VAT, CIT i sprawności instytucji państwa.Awantura o "kłamstwo vatowskie". Ostra reakcja premiera i cięta riposta ekonomisty

Więcej o: