Air France odwołuje kolejne loty do Moskwy. Rosja nie zgadza się na pominięcie Białorusi

Linie Air France odwołały w poniedziałek dwa kolejne loty z Paryża do Moskwy. Władze Rosji nie wydały zgody na zmianę trasy lotu z ominięciem przestrzeni powietrznej Białorusi.
Zobacz wideo W jaki sposób białoruski myśliwiec mógł zmusić pilotów Ryanaira do lądowania? Wyjaśnia rosyjski ekspert

Air France odwołał loty AF1154 i AF1654 na trasie Paryż-Moskwa - informuje agencja Reuters. Francuski przewoźnik również w niedzielę 23 maja anulował dwa loty do Moskwy, ponieważ rosyjskie władze nie zgodziły się na zmianę trasy lotu z ominięciem Białorusi.

Europejskie linie lotnicze omijają Białoruś

Unia Europejska nałożyła na Białoruś nowe sankcje i wezwała linie lotnicze z siedzibą w UE, aby unikały białoruskiej przestrzeni powietrznej. Na tej samej zasadzie zakazano białoruskim liniom lotniczym korzystania z przestrzeni powietrznej UE.

Decyzja ma związek z uziemieniem samolotu pasażerskiego linii Ryanair i aresztowaniem krytyka białoruskiego rządu, dziennikarza i byłego redaktora naczelnego opozycyjnego kanału NEXTA Romana Protasewicza w Mińsku. Samolot lecący z Aten do Wilna został przechwycony przy granicy z Litwą. Kontrolerzy lotów przekazali pilotom, że na pokładzie maszyny może być bomba, co później okazało się nieprawdą.

Rosja nie wydała zgody na wlot francuskim liniom lotniczym Air France, a wcześniej również samoloty linii Austrian Airlines nie mogły wykonać rejsów do Moskwy. Tymczasem władze Rosji tłumaczą brak zgody "problemami czysto technicznymi".

Więcej o: