Zaszczepieni przeciw COVID-19 mogą wygrać milion zł. 1 lipca rusza loteria Narodowego Programu Szczepień

Rząd przygotował loterię Narodowego Programu Szczepień, aby zachęcić Polaków do zaszczepienia się przeciw COVID-19. Loteria ma ruszyć 1 lipca. Zaszczepieni mogą wygrać m.in. samochody i milion zł.
Zobacz wideo Nowe rozwiązania w zakresie szczepień. Od 1 lipca drugą dawkę będzie można przyjąć w dowolnym punkcie, a samorządy będą zachęcać seniorów do szczepień

Pomysł dotyczący zorganizowania specjalnej loterii został przedstawiony 25 maja na konferencji prasowej. Szef KPRM i pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk mówił, że już około 50 proc. dorosłych Polaków przyjęło szczepionkę przeciw COVID-19. Zapowiedział również loterię Narodowego Programu Szczepień, która ma zachęcić pozostałych do zaszczepienia.

Sieć Biedronka zapowiedziała masowe szczepienie swoich pracownikówBiedronka zaszczepi swoich pracowników. W czwartek ruszyły zapisy

Loteria Narodowego Programu Szczepień. Do wygrania nawet milion zł

Loteria jest przygotowywana wspólnie przez Ministerstwo Zdrowia oraz Totalizator Sportowy i ma ruszyć 1 lipca. Rząd ma wkrótce przedstawić szczegóły loterii, lecz jej zasady wydają się być proste - osoby, które już zaszczepiły się lub dopiero zarejestrują się na szczepienie, będą mogły wziąć udział w loterii i wygrać niesamowite nagrody. Będą to:

  • nagroda natychmiastowa - co 2000 osoba przystępująca do loterii wygrywa 500 zł;
  • nagroda tygodniowa - rozlosowywane będą dwie nagrody w postaci 50 tys. zł oraz hulajnogi elektryczne i vouchery;
  • nagroda miesięczna - rozlosowywane będą dwie nagrody po 100 tys. zł oraz samochody hybrydowe;
  • nagroda finałowa - rozlosowane zostaną dwie nagrody w wysokości miliona zł oraz samochody hybrydowe.

Rząd wskazuje, że każdy uczestnik loterii Narodowego Programu Szczepień będzie miał aż cztery szanse na zdobycie nagrody. W najbliższym czasie mają pojawić się szczegóły ws. Loterii Narodowego Programu Szczepień, w tym informacje o tym, jak wziąć w niej udział.

Loteria Narodowego Programu Szczepień również dla samorządów

Co więcej, w loterii będą mogły wziąć udział również samorządy. Każda gmina otrzyma od rządu od 10 tys. do 40 tys. zł na organizację lub promocję szczepień przeciw COVID-19. Wielkość kwoty uzależniona będzie od liczby mieszkańców. Rząd zapowiedział, że gminy, które osiągną wysokie wskaźniki wyszczepialności otrzymają nagrody:

  • 100 tys. zł dla pierwszych 500 gmin, które osiągną poziom 75 proc. zaszczepienia swoich mieszkańców;
  • 1 mln zł dla gmin na terenie każdego z byłych 49 województw, które osiągną najwyższy wskaźnik wyszczepialności mieszkańców;
  • 2 mln zł dla gminy, która osiągnie najwyższy poziom wyszczepialności w kraju.

Ogródki w galeriach handlowychCzekają nas drogie kolacje. Ceny w restauracjach mogą wzrosnąć o 20 proc.

Loteria Narodowego Programu Szczepień ma zachęcić Polaków do szczepień przeciw COVID-19

Dotychczas 75 proc. osób powyżej 70. roku życia przyjęło lub zarejestrowało się na szczepienie przeciw COVID-19. W grupie wiekowej 60-69 lat osiągnięto współczynnik szczepień na poziomie 64 proc., a w grupie wiekowej 50-59 lat - 53 proc.

- Wyniki spadają w kolejnych rocznikach, ale pamiętajmy, że rejestracja dla tych grup wiekowych ruszała później - zaznaczył Michał Dworczyk. Dodał, że każdego dnia rejestruje się ponad 200 tys. osób, a obecna dynamika zapisów się utrzymuje.

Loteria Narodowego Programu Szczepień ma zachęcić jak największą liczbę osób do przyjęcia szczepionki przeciw COVID-19. Minister Michał Dworczyk zapowiadał, że w loterii będą mogły wziąć udział nie tylko osoby, które dopiero przyjmą dawkę szczepionki, ale też zaszczepieni.

Kończy się ten etap, kiedy największym wyzwaniem było dla nas pozyskanie szczepionek. Wyzwaniem coraz większym będzie przekonanie Polaków do tego, żeby się szczepić. To jest wyzwanie dla nas wszystkich. Tylko zaszczepienie jak największej części populacji pozwoli zwyciężyć COVID-19

- mówił Michał Dworczyk, szef KPRM i pełnomocnik rządu ds. szczepień. Jak pokazuje przykład Stanów Zjednoczonych, szansa na wygranie atrakcyjnych nagród skutecznie zachęca ludzi do szczepienia się.

Więcej o: