ZUS przejmuje kolejne świadczenie, prezydent podpisał. 300 zł na "Dobry Start" wkracza w cyfrową erę

Prezydent podpisał ustawę, zgodnie z którą to ZUS przejmie wypłatę świadczenie "Dobry start", czyli 300 zł wyprawki na początek roku szkolnego. Szykują się poważne zmiany dot. składania wniosków i wypłaty dofinansowania.

Prezydent Andrzej Duda podpisał we wtorek nowelizacja ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Przewiduje ona, że obsługą świadczeń będzie zajmował się ZUS, a nie samorządy. W ten sposób ma zostać zwiększona efektywność wypłat. Jak podaje PAP, rząd wylicza, że dzięki tej zmianie koszty obsługi świadczenia w latach 2021-2023 zmniejszą się o 488 mln złotych. 

W rządzie leży też kolejny projekt, zgodnie z którym ZUS ma przejąć także 500 plus. Zmiany te pociągają za sobą ważne konsekwencja.

Zobacz wideo W czerwcu szczepienia dzieci od 12 roku życia

Wyprawka 300 plus. Idą zmiany

Przejęcie obsługi programu "Dobry start" przez ZUS, oznacza, że realizacja i obsługa świadczeń będzie odbywała się jedynie drogą teleinformatyczną. Wnioski będzie więc można złożyć jedynie w formie cyfrowej przez internet. Wiceministra rodziny Barbara Socha informowała niedawno, że resort chce, by zmiana ruszyła już w tym roku. Wnioski standardowo już, będzie można składać od 1 lipca. 

Zmieni się także sposób wypłaty świadczenia. Środki będą przekazywane na wcześniej wskazany numer konta. Pieniądze nie będą wysyłane w formie gotówkowe. 

Te same zmiany rząd przewiduje także w sprawie 500 plus. Tam również wnioski mają być składane tylko przez internet, a pieniądze przelewane na rachunek bankowy. 

"Dobry start" - co to jest?

To świadczenie dla rodziców i opiekunów uczących się dzieci oraz pełnoletnich uczniów do 20. roku życia, którzy nie są na utrzymaniu rodziców. Środki nie przysługują studentom. W ramach programu "Dobry start" rząd rokrocznie jednorazowo wypłaca bez względu na dochód 300 zł na każde dziecko, które rozpoczyna nowy rok szkolny.

Wnioski będzie można składać przez portal emp@tia lub bankowość elektroniczną. 

Więcej o: