Wielka płyta schodzi na pniu. Kredyt na 30 lat, na czterdziestoletnie mieszkanie. Czy to ma sens?

Polacy ustawiają się po mieszkania w długich kolejkach. Ci, dla których zabrakło już "świeżego towaru" czyli mieszkań nowych, coraz chętniej spoglądają na wielką płytę. O tym, czy warto brać kredyt na 30 lat, na mieszkania które już mają np. 30 lat, Łukasz Kijek będzie rozmawiał w programie "Studio Biznes". Kolejna rozmowa będzie dotyczyć tego, jaki pomysł ma Goodvalley, producent mięsa, na to, byśmy jedli mniej mięsa.

Rynek nieruchomości przeżywa prawdziwe oblężenie. Znacząco wzrosła liczba osób, które złożyły wniosek o kredyt - w ubiegłym miesiącu pojawiło się ich blisko 51 tys., o ok. 23 tys. więcej, niż rok temu o tej samej porze. Rośną też ceny, bo wartość kredytu wynosi średnio 320 tys. zł, o ok. 6 proc. więcej niż przed rokiem. 

Mieszkanie kupię jakiekolwiek. Wielka płyta wraca do łask

Deweloperzy nie są w stanie zaspokoić popytu, dlatego klienci coraz chętniej patrzą na mieszkania z wielkiej płyty. Mają co prawda wady - nie są zbyt nowoczesne - ale ich niepodważalną zaletą jest zazwyczaj wyjątkowo dobra lokalizacja. Czy wielka płyta znów staje się fenomenem? Łukasz Kijek spyta o to w programie "Studio Biznes". Eksperci odcinka to dr inż. Piotr Knyziak (Politechnika Warszawska) i Bartosz Turek, Główny Analityk HRE Investments.  

Powody zainteresowania wielką płytą, to, według ekspertów, również cena. Mieszkania tego typu są tańsze od tych w kamienicach czy budynkach współczesnych. 

Mięso na talerzu? Goodvalley ma pomysł. "Świadome decyzje dla dobra klimatu"

W drugiej części programu gościem będzie przedstawiciel producenta mięsa, który zachęca, by... ograniczyć jego spożycie. "Powinniśmy jeść mniej mięsa, ale lepszej jakości. Wyprodukowanego w sposób zrównoważony, z jak najmniejszym wpływem na środowisko. Dla dobra naszej planety" - wyjaśnia Paweł Nowak dyrektor zarządzający Goodvalley, drugiego co do wielkości producenta trzody w Polsce. Co to oznacza w praktyce? Dowiemy się w trakcie programu. 

"Studio Biznes" to również stałe pozycje. Zaprezentujemy najnowsze doniesienia ze świata motoryzacji, technologii i sportu. Zapraszamy!

Więcej o: