Pożar na statku Chark (nazwa pochodzi od wyspy będącej największym irańskim terminalem naftowym) wybuchł w środę nad ranem około 2.25 - informuje agencja AP. Ognia, mimo prób, nie zdołano ugasić. Okręt marynarki wojennej zatonął w pobliżu portu Dżask.
Załoga zdołała opuścić statek ubrana w kamizelki ratunkowe, a zdjęcia z tego zdarzenia krążą w mediach społecznościowych. Nie podano informacji, z których wynikałoby, że ktokolwiek ucierpiał w wyniku katastrofy.
Przyczyny pożaru, który doprowadził do zatonięcia okrętu, nie są znane. AP zwraca jednak uwagę, że już w 2019 roku na statkach w Zatoce Omańskiej dochodziło do tajemniczych eksplozji. Stany Zjednoczone o te wybuchy oskarżały Iran. Władze kraju zaprzeczają oskarżeniom.
"Jak na razie nie podano, co było przyczyną pożaru (wskazując jedynie na "usterki techniczne") i jak to było możliwe, że na tyle się on rozprzestrzenił, iż doprowadził ostatecznie do zatonięcia jednostki, która ma aż 207 m długości, 25,5 m szerokości i wyporność pełną 33500 ton. Mogło to być wynikiem np. przeróbek, jakie wprowadzono na tym faktycznie cywilnym statku transportowym, by zrobić z niego śmigłowcowiec (manipulując m.in. przy instalacji podającej paliwo lotnicze)" - informuje branżowy portal defence24.pl. Redaktorzy dodają, że istnieje duże prawdopodobieństwo, iż Iran winę zrzuci na Izrael, oskarżając go o sabotaż.
Zatoka Omańska w ostatnich latach nękana jest konfliktami. Poza eksplozjami zdarzały się także ataki na statki handlowe Izraela oraz Iranu, o które oba kraje wzajemnie się obwiniały. Największa katastrofa ostatnich lat mała miejsce w ubiegłym roku. Podczas ćwiczeń wojskowych jedna z rakiet uderzyła w okręt wojenny w okolicach Dżask. W wyniku błędu zginęło 19 marynarzy, 15 odniosło obrażenia.
Chark miał 207 metrów długości i według półoficjalnych doniesień irańskich agencji prasowych i telewizji, była to jednostka szkoleniowa. Był to także jeden z kilku irańskich okrętów zdolnych dostarczać zapasy do innych statków marynarki wojennej. To umożliwiało mu przenoszenie ciężkich ładunków, a na pokładzie znajdowało się też lądowisko dla helikopterów. Okręt zbudowano w 1977 roku w Wielkiej Brytanii, irańska armia przejęła go w 1984 roku.