Iran. Zatonął największy okręt marynarki wojennej. Na pokładzie wybuchł pożar

W środę w Zatoce Omańskiej zatonął największy irański okręt marynarki wojennej. Przyczyną był pożar, którego nie zdołano opanować. Załoga bezpiecznie opuściła statek.

Pożar na statku Chark (nazwa pochodzi od wyspy będącej największym irańskim terminalem naftowym) wybuchł w środę nad ranem około 2.25 - informuje agencja AP. Ognia, mimo prób, nie zdołano ugasić. Okręt marynarki wojennej zatonął w pobliżu portu Dżask. 

Zobacz wideo Pożar na amerykańskim okręcie USS Bonhomme Richard

Załoga zdołała opuścić statek ubrana w kamizelki ratunkowe, a zdjęcia z tego zdarzenia krążą w mediach społecznościowych. Nie podano informacji, z których wynikałoby, że ktokolwiek ucierpiał w wyniku katastrofy. 

Jak zatonął irański okręt?

Przyczyny pożaru, który doprowadził do zatonięcia okrętu, nie są znane. AP zwraca jednak uwagę, że już w 2019 roku na statkach w Zatoce Omańskiej dochodziło do tajemniczych eksplozji. Stany Zjednoczone o te wybuchy oskarżały Iran. Władze kraju zaprzeczają oskarżeniom.

"Jak na razie nie podano, co było przyczyną pożaru (wskazując jedynie na "usterki techniczne") i jak to było możliwe, że na tyle się on rozprzestrzenił, iż doprowadził ostatecznie do zatonięcia jednostki, która ma aż 207 m długości, 25,5 m szerokości i wyporność pełną 33500 ton. Mogło to być wynikiem np. przeróbek, jakie wprowadzono na tym faktycznie cywilnym statku transportowym, by zrobić z niego śmigłowcowiec (manipulując m.in. przy instalacji podającej paliwo lotnicze)" - informuje branżowy portal defence24.pl. Redaktorzy dodają, że istnieje duże prawdopodobieństwo, iż Iran winę zrzuci na Izrael, oskarżając go o sabotaż.

Zatoka Omańska w ostatnich latach nękana jest konfliktami. Poza eksplozjami zdarzały się także ataki na statki handlowe Izraela oraz Iranu, o które oba kraje wzajemnie się obwiniały. Największa katastrofa ostatnich lat mała miejsce w ubiegłym roku. Podczas ćwiczeń wojskowych jedna z rakiet uderzyła w okręt wojenny w okolicach Dżask. W wyniku błędu zginęło 19 marynarzy, 15 odniosło obrażenia.

Irański okręt utonął. Była to jednostka szkoleniowa

Chark miał 207 metrów długości i według półoficjalnych doniesień irańskich agencji prasowych i telewizji, była to jednostka szkoleniowa. Był to także jeden z kilku irańskich okrętów zdolnych dostarczać zapasy do innych statków marynarki wojennej. To umożliwiało mu przenoszenie ciężkich ładunków, a na pokładzie znajdowało się też lądowisko dla helikopterów. Okręt zbudowano w 1977 roku w Wielkiej Brytanii, irańska armia przejęła go w 1984 roku.  

Więcej o: