Bon turystyczny. Do kiedy można go wykorzystać? Gdzie można nim płacić?

Wakacje zbliżają się wielkimi krokami, a wraz z nimi pojawia się więcej możliwości na skorzystanie z bonu turystycznego. Jest to dodatkowe wsparcie finansowe dla rodzin, które ma również zapewnić pośrednią pomoc osłabionej epidemią COVID-19 branży turystycznej. Do kiedy mamy możliwość skorzystania z bonu? Gdzie nim zapłacimy?

Z bonu turystycznego skorzystać mogą wszyscy, którzy posiadają co najmniej jedno dziecko do 18. roku życia. Na każdego małoletniego przysługuje jeden bon w wysokości 500 zł. Na dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności przysługuje natomiast 1000 zł - dowiadujemy się ze strony internetowej Polskiego Bonu Turystycznego. Świadczenie przysługuje niezależnie od wysokości dochodu rodziców.

Zobacz wideo Jak uzyskać i jak wykorzystać bon turystyczny?

Polski Bon Turystyczny. Do kiedy możemy go wykorzystać? 

Dokument elektroniczny uprawniający do kwoty 500 złotych do wykorzystania na każde dziecko jest wsparciem dla polskich rodzin, a także branży turystycznej, która wyjątkowo boleśnie odczuła epidemię koronawirusa. Wykorzystać go możemy do końca marca 2022 roku. 

Bon należy okazać podczas rezerwacji pobytu lub najpóźniej przy zakwaterowaniu. Sama płatność odbywa się przy wykorzystaniu systemu teleinformatycznego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Wystarczy podać podmiotowi 16-cyfrowy numer naszego bonu, a następnie kod nadawany w momencie jego aktywacji. Do potwierdzenia płatności konieczny jest również drugi kod, który potwierdza realizowaną płatność (otrzymujemy je poprzez wiadomość e-mail lub SMS). Bonem można płacić wielokrotnie, ale nie dłużej niż do 31 marca 2022 roku!

Polski Bon Turystyczny. Gdzie możemy nim zapłacić?

Bon można zrealizować na terenie całego kraju, płacąc nim za usługi hotelarskie, czyli w hotelach, pensjonatach, campingach lub gospodarstwach agroturystycznych. Można go użyć również przy opłacie za imprezę turystyczną, która jest realizowana przez przedsiębiorcę turystycznego (touroperatorzy organizujący wycieczki, obozy czy kolonie dla dzieci). 

Bonu nie możemy wymienić na gotówkę, nie opłacimy nim również wyjazdu zagranicznego. Gdzie zatem możemy go wykorzystać? Katalog bazy podmiotów, które umożliwiają skorzystanie z bonu, dostępny jest na stronie bonturystyczny.polska.travel/mapa.

Polski Bon Turystyczny. Jak złożyć wniosek?

Jak uruchomić bon turystyczny i otrzymać kod? Poniżej przedstawiamy instrukcję. 

  • Zaloguj się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS za pomocą Profilu Zaufanego.
  • W zakładce "Ogólny" wybierz opcję "Polski Bon Turystyczny", a następnie "Aktywuj bon".
  • Wypełnij i prześlij wniosek o świadczenie.
  • Zaczekaj, aż Bon Turystyczny w formie 16-cyfrowego kodu zostanie wysłany na numer telefonu lub adres e-mail, który wskazałeś.
Więcej o: