Koszty budowy domu i remontów mocno w górę. Co podrożało najbardziej?

Budowa domu oraz jego remont stają się coraz droższym wydatkiem. Według danych GUS budowa metra kwadratowego nieruchomości w ciągu roku wzrosła o niemal 500 złotych. Ile kosztuje budowa domu w 2021 roku? Które materiały budowlane podrożały najbardziej?

Ile kosztuje wybudowanie nowego domu w 2021 r.? Zgodnie z szacunkami "Rzeczpospolitej", za piętrowy jednorodzinny dom o powierzchni użytkowej 140 metrów kwadratowych trzeba zapłacić ok. 700 tysięcy złotych netto. Na ostateczną cenę składa się oczywiście kilka czynników. 

Zobacz wideo Producent mięsa namawia do fleksitarianizmu. Co to znaczy?

O ile wzrósł koszt budowy domu w porównaniu z ubiegłym rokiem?

Ponad polowa kosztów to wybudowanie obiektu w stanie deweloperskim. Sama działka to ok. 23 proc. kwoty, z kolei ponad 20 proc. trzeba włożyć w wykończenie wnętrza - kwota będzie oczywiście różniła się w zależności od tego, w jakim standardzie zostanie wykończony dom. 

Jak zaznacza dziennik, w porównaniu z ubiegłym rokiem całkowity koszt budowy domu wzrósł o ponad 10 proc. Ostatecznie średnia cena metra kwadratowego domu z uwzględnieniem jego wykończenia, postawieniem ogrodzenia oraz zrobieniem ogrodu wynosi niemal 5 tysięcy złotych. 

Jak prezentują się wyliczenia Głównego Urzędu Statystycznego? Zgodnie z wyliczeniami, wybudowanie 1 metra kwadratowego powierzchni użytkowej mieszkania w 2020 roku kosztowało kolejno:

  •  4 567 zł - I kwartał,
  • 5 000 zł - II kwartał,
  • 4 987 zł - III kwartał,
  • 5 012 zł - IV kwartał.

W pierwszym kwartale bieżącego roku koszt ten wyniósł według GUS 4 944 zł. Pomiędzy I a IV kwartałem cena wybudowania 1 mkw powierzchni użytkowej wzrosła o blisko 450 zł. W porównaniu pomiędzy I kwartałem 2020 roku a I kwartałem 2021 roku widzimy natomiast różnicę w wysokości niemal 380 zł. 

Podwyżka cen materiałów budowlanych. Co podrożało najbardziej? 

Jak wskazuje portal money.pl, w kwietniu bieżącego roku materiały budowlane służące m.in. do wznoszenia domów jednorodzinnych podrożały średnio o 4,7 proc. w skali roku. Dokonano również podziału konkretnych materiałów, aby ustalić, co dokładnie zostało objęte najwyższą podwyżką. 

Z analizy portalu wynika, że najgorzej wypadają płyty OSB, których cena w ciągu roku podniosła się aż o 20,7 proc. Dalej plasują się: sucha zabudowa (12,1 proc.), izolacje termiczne (10 proc.), oświetlenie oraz materiały elektryczne (5,8 proc.), cement, wapno (5,4 proc.), instalacje oraz ogrzewanie (5,4 proc.), ogród i hobby (5,3 proc.), dachy i rynny (4,7 proc.). 

Niektóre materiały zanotowały nawet spadek ceny. Mowa o tych klasyfikowanych jako ściany i kominy (spadek o 6,1 proc.) oraz otoczenie domu (spadek o 0,01 proc.). W sklepach Polskich Składów Budowlanych ceny płyt OSB wzrosły z kolei o 32,4 proc. w skali roku, oświetlenie i elektryka o 9,6 proc., sucha zabudowa i izolacje termiczne o 7,9 proc. Spadek cen zanotowano jedynie w kategorii ściany i kominy (6,6 proc.). 

Galopująca inflacja osiągnęła w maju wartość najwyższą od 10 lat. Da się to odczuć zarówno przy kosztach, które ponosimy codziennie, jak i tych bardziej okazyjnych, np. przy remoncie. Zgodnie z wyliczeniami ekonomistów, przeciętny Polak, który chciałby zachować swój standard życia, musi wydać o niemal 700 zł więcej niż rok wcześniej. 

Więcej o: