Szef niemieckiego MSZ za zniesieniem prawa weta w Unii Europejskiej. Media: To "ostrzegawczy strzał"

Szef niemieckiej dyplomacji Heiko Maas wezwał do zniesienia prawa weta, przysługującego każdemu państwu Unii Europejskiej. Zdaniem polityka partii socjaldemokratycznej, Wspólnota nie powinna być "zakładnikiem pojedynczych państw członkowskich".

Według szefa niemieckiego MSZ Unia nigdy nie przybierze kształtu spójnej całości, jeśli poszczególne państwa będą dalej paraliżować europejską politykę zagraniczną. "Toteż mówię otwarcie - weto powinno zostać zlikwidowane, nawet jeśli to oznacza, że Niemcy same zostałyby przegłosowane" - stwierdził Heiko Maas.

Polityk SPD podkreślił, że coraz mniej państw Wspólnoty wierzy w sens stosowania prawa weta, z utęsknieniem czekając na powrót do zasady podejmowania decyzji większością głosów. Zdaniem Heiko Maasa Unia, nie może być "zakładnikiem pojedynczych krajów", które regularnie blokują wspólne procesy dyplomatyczne. 

Zobacz wideo Szereg obietnic w Polskim Ładzie PiS-u. Kto za nie zapłaci?

Media: "Ostrzegawczy strzał" w kierunku węgierskiego rządu

Rozgłośnia "Deutschlandfunk" zauważyła w wypowiedzi ministra "ostrzegawczy strzał" w kierunku węgierskiego rządu, który mimo napomnień z Brukseli nie chciał się zgodzić na unijną deklarację, wzywającą do zawieszenia broni między Izraelem a Palestyńczykami.

"Tego rodzaju działania ożywią prędzej czy później koncepcję Europy dwóch prędkości" - powiedział Heiko Maas.

Więcej o: