Emerytura dla 55-latek i 60-latków. Andrzej Duda jest po rozmowie z ZUS o nowym wieku emerytalnym

Prezydent Andrzej Duda zakończył konsultacje z prezeską ZUS na temat nowych wcześniejszych emerytur, tzw. stażowych. Ustalono, że kobiety będą mogły przejść na emeryturę w wieku 55 lat, a mężczyźni po ukończeniu 60 lat.

Jak podała "Gazeta Wyborcza", prezydent zakończył konsultacje z prezeską ZUS Gertrudą Uścińską na temat nowych wcześniejszych emerytur, tzw. stażowych. Zgodnie z propozycją Andrzeja Dudy, kobiety mogłyby przechodzić na emeryturę po 35 latach pracy, mężczyźni natomiast po 40.

Zobacz wideo PiS zaproponuje emeryturę bez podatku do 2,5 tys. zł? Kuczyński: Coś tu nie gra

Wcześniejsza emerytura - dla kogo? 

Oznacza to, że gdy kobieta rozpocznie pracę w wieku 20 lat, na emeryturę będzie mogła przejść, gdy skończy 55 lat. To o 12 lat wcześniej, niż przewidywała reforma "67", i o pięć lat wcześniej niż teraz, po zmianach wprowadzonych przez PiS w 2017 r. Przypomnijmy, że obecnie wiek emerytalny wynosi dla kobiet 60, a dla mężczyzn 65 lat.

Prezydent Andrzej DudaEmerytura tuż po 50. Andrzej Duda zapowiada swój projekt. A Piotr Duda swój

Emerytury stażowe obietnicą Andrzeja Dudy

Jak przypominaliśmy w Next.gazeta.pl, emerytury stażowe to przede wszystkim zobowiązanie wyborcze prezydenta Andrzeja Dudy. Był to element jego umów z "Solidarnością" zarówno przed wyborami w 2015 r., jak i w 2020 r.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński i prezydent RP Andrzej Duda podczas nadania KSAP - Krajowej Szkole Administracji Publicznej im. Lecha Kaczyńskiego. Warszawa, 12 stycznia 2017Emerytury. Duda ważniejszy niż Kaczyński? Trzeba połączyć ogień z wodą

O tym, jak ważne są relacje Andrzeja Dudy z szefem "S" Piotrem Dudą niech świadczy choćby fakt, że to właśnie szef "Solidarności" towarzyszył prezydentowi podczas wieczornego wiecu wyborczego 10 lipca 2020 r. - tuż przed ciszą wyborczą przed drugą turą wyborów. To właśnie on został wybrany na osobę, która miała na ostatniej prostej zmotywować Polaków do wizyty w lokalu wyborczym i postawieniu krzyżyka przy nazwisku Andrzeja Dudy.

Teraz w końcu przychodzi naprawdę "czas zapłaty". Już kilka miesięcy temu NSZZ „Solidarność" napisała własny projekt ustawy ws. emerytur stażowych i wysłała go do Kancelarii Prezydenta. Zapisano w nim, że prawo do emerytury przysługiwałoby po przepracowaniu 35 lat przez kobiety oraz 40 lat przez mężczyzn. Gdyby więc dana osoba rozpoczęła pracę zawodową w wieku 20 lat, mogłaby przejść na emeryturę, mając odpowiednio 55 i 60 lat.

Więcej o: