Polska firma z branży lotniczej ogłasza stan hibernacji. Samoloty przestały latać. "Wrócimy za kilka lat"

Linie lotnicze straciły w wyniku epidemii koronawirusa - w zależności od szacunków - od 314 do 370 mld zł. Za kryzys w branży lotniczej płaci również Polska. Zlokalizowane we Wrocławiu nowoczesne centrum serwisowe silników lotniczych ogłosiło, że nie ma wyjścia i zawiesza działalność.

Polskie centrum serwisowania i naprawy silników lotniczych Xeos poinformowało, że zawiesza działalność. Chodzi o firmę zlokalizowaną we Wrocławiu, w budynku wzniesionym w roku 2016. Powodem jest kryzys branży lotniczej wywołany przez epidemię koronawirusa. W jej wyniku przez blisko dwa ostatnie lata samoloty pasażerskie praktycznie przestały latać. Pomimo polepszającej się sytuacji związanej z pandemią branża wciąż jest pogrążona w kryzysie. 

Zobacz wideo Wakacje coraz bliżej. Czy ceny wyjazdów zagranicznych nas zaskoczą?

"Globalne prognozy wskazują, że zapotrzebowanie na usługi świadczone przez centrum serwisowania silników lotniczych, zbudowane w Polsce przez joint venture Lufthansy Technik i GE Aviation, wróci do poziomu sprzed pandemii nie wcześniej niż za kilka lat" - czytamy w komunikacie cytowanym przez Portal Lotniczy. 

Air France odwołuje kolejne loty do Moskwy. Rosja nie zgadza się na pominięcie Białorusi (zdjęcie ilustracyjne) Air France odwołuje kolejne loty do Moskwy. Rosja nie wydała zgody

Polska firma z branży lotniczej przechodzi w stan hibernacji. Samoloty przestały latać

Spółka przyznaje, że decyzję o zawieszeniu działalności firmy podjęła "o rozważeniu wszystkich opcji wyjścia z sytuacji". "W czasie hibernacji wykonywane będą niezbędne działania infrastrukturalne, które zagwarantują utrzymanie budynku oraz jego wyposażenia w stanie operacyjnym" - podkreślili przedstawiciele joint venture: Dietmar Focke, dyrektor pionu serwisu silników w Lufthansa Technik oraz Maria Deacon, dyrektor generalna nadzorująca sieć zakładów serwisowych w GE Aviation. "Firma pracuje aktualnie nad szczegółowym, rozpisanym na kilka następnych miesięcy, planem przejścia zakładu w tryb hibernacji" - czytamy w oświadczeniu firmy. 

Szacunki Międzynarodowego Stowarzyszenia Transportu Lotniczego (IATA) wskazują, że przychody linii lotniczych spadły w wyniku pandemii koronawirusa o 314 mld dol.  przychody pasażerskich linii lotniczych na całym świecie miały spaść o ok. 314 mld dol. Organizacja Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego informuje tymczasem o stratach sięgających 370 mld dol. 

Eksperci od branży lotniczej szacują, że powrót do stanu sprzed pandemii zajmie przynajmniej trzy lata. Kryzys był powodem fali zwolnień w liniach lotniczych. Czasowe lub stałe wymówienia otrzymali m.in. pracownicy British Airways, KLM czy Virgin Atlantic. 

Unia Europejska wprowadziła zakaz lotów dla białoruskich linii lotniczych (zdjęcie ilustracyjne) Unia Europejska wprowadziła zakaz lotów dla białoruskich linii lotniczych

Więcej o: