NEXTA: Rosyjskie symbole w plikach rzekomo pochodzących z włamania na konto Dworczyka

Materiały, które hakerzy rzekomo wykradli z konta mailowego Michała Dworczyka, zostały opublikowane na Telegramie. "W metadanych opublikowanych plików znalazły się rosyjskie symbole" - podaje białoruski kanał NEXTA.
Zobacz wideo Jadwiga Emilewicz komentuje atak hakerski na Michała Dworczyka

Szef kancelarii premiera Michał Dworczyk poinformował we wtorek, że służby specjalne prowadzą działania wyjaśniające w związku z doniesieniami o włamaniu na jego konto mailowe, konto jego żony, a także ich konta w mediach społecznościowych. "Pragnę podkreślić, że w skrzynce mailowej będącej przedmiotem ataku hakerskiego nie znajdowały się żadne informacje, które miały charakter niejawny, zastrzeżony, tajny, lub ściśle tajny. Informuję również, że oświadczenie, które zostało opublikowane w mediach społecznościowych na koncie mojej żony jest sfabrykowane i zawiera nieprawdziwe treści" - napisał Michał Dworczyk.

Michał DworczykWłamanie na skrzynkę Dworczyka. Żaryn: Służby specjalne analizują wydarzenia

Rosyjskie symbole w metadanych

Na białoruskim kanale NEXTA w komunikatorze Telegram pojawił się wpis na temat włamania na maila Dworczyka. Jak zaznaczono, hakerzy opublikowali poufne informacje, rzekomo pochodzące z włamania, w serwisie społecznościowym, a "w metadanych opublikowanych plików znalazły się rosyjskie symbole".

"W ostatnim czasie zhakowane zostały również konta innych polityków. W ich imieniu były publikowane obraźliwe wiadomości skierowane pod adresem Swietłany Cichanouskiej i białoruskiej opozycji. Ciągłe próby zhakowania kont obserwuje Dom Białoruski w Warszawie i nasza redakcja" - podkreśla NEXTA. "Biorąc pod uwagę kampanię dezinformacyjną, organizowaną przez białoruską propagandę, porwanie samolotu z Romanem Protasiewiczem na pokładzie i bezskuteczne próby handlu więźniami politycznymi z Zachodem, nie ma wątpliwości, że i te operacje to przygotowany, zaplanowany atak ze strony "Państwa Związkowego"' - czytamy we wpisie. Dodano w nim również, że reżim Alaksandra Łukaszenki "mocno dotknęły sankcje zainicjowane w dużej mierze dzięki stronie polskiej", a także dotknęło go poparcie polskiego rządu dla niezależnych organizacji i znienawidzonych przez reżim mediów.

Wpis nt. włamania na konto mailowe Michała DworczykaWpis nt. włamania na konto mailowe Michała Dworczyka fot. Telegram/NEXTA

Spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego ze Swiatłaną Cichanouska w KPRM (2020)Białoruski opozycjonista skomentował włamanie na konto Dworczyka

KO domaga się komisji. "Służby leżą, państwo jest z dykty"

W środę politycy Koalicji Obywatelskiej poinformowali, że domagają się utworzenia komisji w sprawie włamania na konto mailowe szefa KPRM. - Jest to sytuacja niebywała, że w Polsce, w kraju w Unii Europejskiej, praktycznie nie mamy zabezpieczenia kontrwywiadowczego. Służby leżą, państwo jest z dykty. Nie wiemy do końca, jakie dane zostały ukradzione, nie wiemy, jakie czynności zostały podjęte, aby tę sytuację wyjaśnić - powiedział przewodniczący Sejmowej Komisji Infrastruktury Paweł Olszewski. Jak dodał, od pięciu lat polski kontrwywiad nie istnieje.

- Ten kolejny już incydent włamania na konto osoby pełniącej wysokie funkcje publiczne pokazuje, że państwo jest kompletnie bezbronne jeśli chodzi o ochronę ważnych danych państwowych. Szef kancelarii premiera używa prywatnego maila do służbowej korespondencji, znajdują się tam ważne dane dotyczące aktywności państwa. Jak ważne - powinno to ustalić śledztwo - podkreślił z kolei szef sejmowej Komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii oraz rzecznik Platformy Obywatelskiej Jan Grabiec.

Michał DworczykWłamanie na skrzynkę Dworczyka. "Polski kontrwywiad nie istnieje"

Więcej o: