Rząd wydał 100 mln zł na Szpital Narodowy. Miliony za "gotowość respiratorów do użycia"

- Szpital Narodowy jest świadectwem tego, że państwo robi i będzie robić wszystko, żeby móc leczyć Polaków - mówił tuż przed otwarciem placówki premier Mateusz Morawiecki. Dzięki posłom KO wiemy, jakie są koszty funkcjonowania szpitala.

Michał Szczerba i Dariusz Joński, posłowie Koalicji Obywatelskiej, skierowali do szpitala MSWiA zapytanie o to, jakie koszty wygenerował w związku ze swoją działalnością Szpital Narodowy. Z odpowiedzi, której udzielił Jarosław Wenderlich, minister w kancelarii premiera, wynika, ile środków pochłonęło samo wynajęcie i dostosowanie budynku, jak i działalność związana z przyjmowaniem pacjentów. 

Zobacz wideo Wakacje coraz bliżej. Czy ceny wyjazdów zagranicznych nas zaskoczą?

30 mln na przystosowaniu terenu, 80 na koszty działalności

Dokument, do którego dotarł TVN24.pl wskazuje, że koszty poniesione przez szpital MSWiA, któremu formalnie podlega Szpital Narodowy, wyniosły łącznie 78 mln zł. Najwyższe były w kwietniu 2021 r. - 22,7 mln zł. W marcu funkcjonowanie szpitala pochłonęło niemal 16 mln zł, a w lutym 10 mln. W styczniu na cel przeznaczono niespełna 12 mln zł, podobną kwotę wydano w grudniu zeszłego roku. W listopadzie 2020 r. pieniędzy wydano najmniej - 5,8 mln zł. 

Do tych kwot trzeba doliczyć środki przekazane spółce PL.2012, formalnie zarządzającej stadionem. Na podstawie polecenia, które wydał premier Mateusz Morawiecki, przekazano nieco ponad 29 mln zł. Była to opłata za "udostępnienie i przystosowanie terenu PGE Narodowego, w tym obiektu i pomieszczeń, dla szpitala tymczasowego o pojemności od 500 do 1200 łóżek oraz dla 12 punktów szczepień przeciw COVID-19".

Szpital Narodowy pochłonął 18 mln na modernizację. Miliony na utrzymanieSzpital Narodowy pochłonął 18 mln na modernizację. Miliony na utrzymanie

Szpital Narodowy. Miliony za gotowość respiratorów

Z dokumentacji wynika też, że 4,4 miliona zapłacono za "gotowość", - przygotowanie miejsc z respiratorami. Pomoc pacjentom, którzy korzystali z respiratorów, kosztowała natomiast znacznie mniej, bo 1 mln zł. 

Decyzję o otwarciu szpitala ogłosił w październiku 2020 r. premier Mateusz Morawiecki. "Szpital Narodowy jest świadectwem tego, że państwo robi i będzie robić wszystko, żeby móc leczyć Polaków" - stwierdził. Pierwszy pacjent trafił do placówki na początku listopada 2020 r., a 23 maja 2021 roku szpital oficjalnie zawiesił działalność. 

Szpital NarodowySzpital Narodowy. "Rz": Wiemy, kto odpowiada za wysokie stawki leczenia

Więcej o: