Zaćmienie Słońca to spore wyzwanie dla energii odnawialnej. Jak wpłynie na fotowoltaikę?

Operatorzy systemów elektroenergetycznych przygotowują się na zaćmienie Słońca. Jak podają eksperci z portalu WysokieNapiecie.pl, redukcja promieniowania słonecznego wyniesie do 23 proc. W praktyce oznacza to, że o tyle może obniżyć się produkcja energii z paneli fotowoltaicznych

W czwartek (10 czerwca) od ok. godz. 10.10 do godz. 14 nad Europą będzie widoczne częściowe zaćmienie Słońca. Według szacunków Europejskiej Sieci Operatorów Elektroenergetycznych Systemów Przesyłowych redukcja promieniowania słonecznego wyniesie do 23 proc. Jak podkreśla Bartłomiej Derski z portalu WysokieNapiecie.pl, właśnie o tyle może obniżyć się produkcja energii z paneli fotowoltaicznych.

Zobacz wideo Zaćmienie Słońca nad Chile. Widok, który zapiera dech

Zaćmienia Słońca wyzwaniem dla fotowoltaiki

"Zaćmienia Słońca stają się coraz większym wyzwaniem dla europejskiego (i globalnego) systemu elektroenergetycznego. Gdy poprzednim razem tarcza Słońca nad Europą została przysłonięta, czyli 20 marca 2015 roku, w europejskim systemie elektroenergetycznym zainstalowane były elektrownie słoneczne o łącznej mocy 87 GW. Dziś jest to już ok. 138 GW, z czego już niemal 5 GW w Polsce" - czytamy.

Wpływ zaćmienia Słońca na produkcję energii z fotowoltaiki w EuropieWpływ zaćmienia Słońca na produkcję energii z fotowoltaiki w Europie Fot. WysokieNapiecie.pl

Sześć lat temu w ciągu pierwszych 30 minut zaćmienia dostawy mocy z fotowoltaiki w całej Europie spadły aż o 14 GW. Następnie, w ciągu kolejnych 90 minut wzrosły o 21 GW. "To wielkości, które mają istotne znaczenie nawet dla tak ogromnych systemów elektroenergetycznych jak europejski" - podkreśla Derski.

Dla polskiej energetyki zaćmienie z 2015 roku dzieli od dzisiejszego cała epoka

Wówczas moc wszystkich paneli słonecznych w kraju wynosiła ok. 30 MW. A dziś jest ok. 150 razy większa. Energia słoneczna odgrywa już istotną rolę w całym krajowym systemie. Polskie Sieci Elektroenergetyczne szacują, że dzisiejsze szczytowe dostawy energii z fotowoltaiki przekroczą 3 GW i w okolicach południa będą pokrywać nawet 14 proc. całego zapotrzebowania Polski na prąd.

Zaćmienie Słońca (Zdjęcie ilustracyjne) Już dziś zaćmienie Słońca. O której godzinie oglądać je w Polsce?

"Z punktu widzenia systemu elektroenergetyczne wyzwaniem nie jest zastąpienie brakujących mocy z fotowoltaiki, bo w Europie i Polsce są odpowiednio wysokie rezerwy w innych elektrowniach dyspozycyjnych. Dużo większym wyzwaniem jest odpowiednio szybki wzrost produkcji w tych elektrowniach rezerwowych, a następnie obniżenie ich generacji w miarę jak zaćmienie będzie ustępować, a fotowoltaika będzie przechodzić w szczyt nasłonecznienia" - czytamy.

Cały tekst o wpływie zaćmień Słońca na produkcję energii odnawialnej z fotowoltaiki można przeczytać na portalu WysokieNapiecie.pl.

Zaćmienie Słońca 10.06.2021 "Pierścień ognia" przetnie Ziemię. W Polsce tylko część zaćmienia Słońca

Więcej o: