Bon turystyczny. To ostatnie wakacje, kiedy można go wykorzystać. A może być problem

Bon turystyczny ma "termin ważności". Skorzystać z niego będzie można jedynie do marca 2022. Oznacza to, że tegoroczne letnie wakacje będą ostatnimi, które pozwolą na uzyskanie rządowej dopłaty. Części Polaków bon może jednak przepaść.
Posłuchaj podcastu Polacy 50+ ruszyli na zakupy w sieci. Odpowiadamy na pytania czytelników

ZUS poinformował, jakim zainteresowaniem cieszy się bon turystyczny. Okazuje się, że rządowy program, który pozwala zmniejszyć koszt pobytu w miejscu noclegowym o 500 zł, został wykorzystany do czerwca 2021 r. 470 tys. razy. 

Zainteresowanie bonem turystycznym nie słabnie. W długi czerwcowy weekend Polacy zapłacili bowiem za jego pomocą za ponad 170 tys. transakcji. Łączna wartość transakcji przekroczyła tym samym 440 mln złotych. Oznacza to jednak też, że w puli wciąż czekają środki, które pozwalają na opłacenie pobytu milionów dzieci - świadczenie przysługuje w sumie 6,6 mln dzieci.   

Wakacje i bon turystyczny. Mało miejsc, dużo chętnych

Czas na skorzystanie z rządowego programu się kurczy. Bon turystyczny ma "datę ważności" - 31 marca 2022 roku. Punktów, które honorują rządową dopłatę, jest z kolei ok. 21 tys

Oznacza to, że tegoroczne letnie wakacje są ostatnimi, które pozwalają na wykorzystanie dopłaty. Najbliższą okazją będą wyjazdy świąteczne i noworoczne, a ostatnią przyszłoroczne ferie (zaplanowano je na styczeń i luty 2022). 

Zdaniem serwisu internetowego Radia Zet, Polacy mogą nie zdążyć wykorzystać bonów latem. "Każdy z certyfikowanych podmiotów musiałby przyjmować jednocześnie średnio od 35 do 145 gości w turach przez cały czerwiec i lipiec 2021. To oznacza, że łącznie musiałyby dysponować liczbą miejsc od 775 000 do 2 350 000, jeśli przyjąć, że na wypoczynek wyjeżdżałyby rodziny 2 + 1" - wylicza portal. Polakom, którzy nie zdecydują się na wykorzystanie bonu podczas tegorocznych wakacji i nie wyjadą w późniejszym terminie, bon może więc przepaść. 

Jak wykorzystać bon turystyczny

Bon turystyczny ma formę unikalnego, 16-cyfrowego numeru. Wysyłany jest na numer podany podczas rejestracji w portalu ZUS. 

Z bonu turystycznego może skorzystać opiekun lub rodzic, który ma co najmniej jedno dziecko. Bo to właśnie na dzieci przysługuje dopłata - 500 zł na każde. Na dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności przysługuje więcej, bo aż 1000 zł.

Więcej o: