Zmiany w restrykcjach. Rząd wprowadza nowe zasady bezpieczeństwa. Co nowego? [LISTA ZMIAN]

Rząd zapowiada wielkie luzowanie obostrzeń. Od 13 czerwca obowiązywać będą łagodniejsze zasady reżimu sanitarnego. Wróci możliwość spożywania jedzenia i picia w instytucjach kultury np. kinach czy teatrach. Z kolei od 26 czerwca zwiększone zostaną limity widzów w kinach, teatrach, siłowniach i hotelach.

Choć rząd wprowadza luzowanie obostrzeń, to zastrzega, że wraz z rozwojem sytuacji pandemicznej, mogą być one ponownie wprowadzane. 

Zobacz wideo Jak będzie wyglądała kontrola zaszczepionych przy limitach? Rząd przygotował specjalną aplikację

Lista zmian od 13 czerwca. Które obostrzenia będą luzowane?

Rząd zapowiedział, że od 13 czerwca nastąpi otwarcie stref gastronomicznych m.in. w kinach, teatrach, na koncertach. W świątyniach pojawi się również więcej wiernych. Dozwolona będzie zarówno sprzedaż, jak i spożywanie jedzenia i napojów. Dopuszczalne będzie również maksymalnie 50 proc. obłożenia. Limity nie będą dotyczyć osób w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19.

Koronawirus w Polsce (zdjęcie ilustracyjne)Ministerstwo Zdrowia: 382 zakażenia koronawirusem i 84 ofiary śmiertelne

Zmiany w obostrzeniach od 26 czerwca. Zwiększają się limity osób

Od 26 czerwca zmieni się sposób nabywania uprawnień o zaszczepieniu. Za osobę w pełni zaszczepioną będzie uznawana ta, która będzie 14 dni po zakończeniu procesu szczepienia.

Złagodzenie obostrzeń od 26 czerwca dotyczyć będzie:

  • Siłowni, klubów fitness, kasyn, obiektów handlowych, placówek pocztowych, bibliotek, targów, konferencji, wystaw i sal zabaw - nowy limit uczestników - 1 osoba na 10 m²,
  • Świątyń - maksymalnie 75 proc. obłożenia,
  • Dyskotek - maksymalnie 150 osób,
  • Imprez i spotkań organizowanych na świeżym powietrzu, w lokalu lub w wydzielonej strefie gastronomicznej - bez zmian, maksymalnie 150 osób, Zgromadzeń - maksymalnie 150 osób.
  • Transportu - 100 proc. obłożenia. Pasażerowie nadal powinni mieć maseczki zakrywające usta i nos.
  • Wesołych miasteczek - maksymalnie 75 proc. obłożenia.
  • Kin i teatrów - maksymalnie 75 proc. obłożenia.
  • Hoteli - maksymalnie 75 proc. zajętych pokoi. Limit nie dotyczy zorganizowanych grup dzieci i młodzieży poniżej 12 roku życia.
  • Restauracji - maksymalnie 75 proc. obłożenia.
  • Widowni na obiektach sportowych - maksymalnie 50 proc. obłożenia.

Limity nie będą obowiązywać osób, które są w pełni zaszczepione.

Parlament Europejski wyraził zgodę na paszporty covidowe (zdjęcie ilustracyjne)PE daje zielone światło paszportom covidowym. Darmowym testom - nie

Rząd zachęca do szczepienia się. Jak informuje gov.pl, do tej pory w polskich punktach wykonano ponad 23 mln szczepień. 8,9 mln osób jest już w pełni zaszczepionych. Od poniedziałku 7 czerwca szczepić się mogą również dzieci od 12. roku życia.

Więcej o: