Szwedzka Narodowa Agencja Kosmiczna wyróżniła zdjęcie Polaka w konkursie astrofotografii

Polak Karol Babiński zdobył wyróżnienie w konkursie astrofotografii Szwedzkiej Narodowej Agencji Kosmicznej. - Moją główną wskazówką [...] jest znalezienie interesujących pierwszych planów, które chcesz umieścić pod rozgwieżdżonym niebem - mówi autor.
Zobacz wideo W kosmosie wiele się zmienia. Pomagają niższe koszty. Najtańsza misja na Marsa kosztowała o 25 mln USD mniej niż "Grawitacja"

Centrum Badań Kosmicznych PAN poinformowało na koncie na Facebooku, że Polak Karol Babiński został wyróżniony przez Szwedzką Narodową Agencję Kosmiczną za swoje zdjęcie Drogi Mlecznej, na której tle znalazła się także dziewczyna autora. Uczestnicy konkursu mogli zgłosić maksymalnie trzy zdjęcia zrobione między sierpniem 2020 roku a kwietniem 2021 roku. Jury nagrodziło łącznie 16 prac.

Polak został nagrodzony przez Szwedzką Agencję Kosmiczną

Babiński, który wychował się w Szwecji, fotografię wykonał 13 października ubiegłego roku o godzinie pierwszej w nocy przed obserwatorium Onsala pod Göteborgiem. Jak pisze strona Szwedzkiej Narodowej Agencji Kosmicznej rymdstyrelsen.se, mężczyzna astrofotografią zajął się około czterech lat temu. Tym razem chciał jednak spróbować czegoś innego - zostawić gwiazdy na drugim planie.

- Istnieją trzy poziome obrazy ułożone w pionową panoramę, w której ostrość była zablokowana na modelu. Blokując ostrość na samochodzie przy pierwszej ekspozycji, a następnie coraz bardziej podnosząc kamerę przy kolejnych dwóch ekspozycjach, uzyskałem specjalną głębię ostrości - wyjaśnił Babiński portalowi.

Szwedzka Agencja Kosmiczna nagrodziła zdjęcie Polaka: Nic nie zastąpi dobrej kompozycji

Fotograf podkreślił, jak ważne jest planowanie w przypadku astrofotografii - nie bez znaczenia jest miejsce (w tym pobliskie miasta), pogoda, pora dnia czy sprzęt. - Moją główną wskazówką dotyczącą w szczególności miejsc jest znalezienie interesujących pierwszych planów, które chcesz umieścić pod rozgwieżdżonym niebem. Mogą to być np. budynki, samochody, łodzie, a nawet ludzie. Nic nie zastąpi dobrej kompozycji - powiedział.

Więcej o: