Panele słoneczne staną się mniej opłacalne? Wiceminister wyjaśnia. "Pełna gwarancja praw nabytych"

- Chcę bardzo mocno podkreślić, żeby to wybrzmiało. Nic się nie zmieni dla dotychczasowych prosumentów - powiedział wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska w programie "Newsroom WP". Chodzi o projekt Ministerstwa Klimatu, dotyczący zmian w instalacjach fotowoltaicznych.
Zobacz wideo Polacy 50+ ruszyli na zakupy w sieci. Odpowiadamy na pytania czytelników

- Ci, którzy mają panele na dachach swoich domów, i ci, którzy zostaną prosumentami do 31 grudnia 2021 roku, będą mogli na zasadach opustów korzystać z tej instalacji i rozliczać się z operatorem dystrybucji energii przez okres 15 lat. Prosumenci mają pełną gwarancję praw nabytych - wyjaśnił wiceminister. Dodał, że okres 15 lat jest liczony od momentu sprzedaży przez prosumenta pierwszej kilowatogodziny.

Emilewicz: Zmiany w przepisach będą dotyczyć instalacji powstałych od 2022 r.

Posłanka i była wicepremierka Jadwiga Emilewicz wyjaśniała w środę w Porannej Rozmowie Gazeta.pl, że proponowane przez Ministerstwo Klimatu zmiany sposobu rozliczania nie będą dotyczyć użytkowników paneli słonecznych, którzy już je posiadają lub zainstalują je na dachach swoich domów do końca 2021 r. Osoby te będą rozliczać się według starej ustawy.

Emilewicz powiedziała również, że będzie namawiać, aby projekt Ministerstwa Klimatu uniemożliwiał korzystne rozliczanie się dla osób, które instalując panele słoneczne na dachach swoich domów jednocześnie palą w "kopciuchach". - To jest moment, kiedy powinniśmy zacząć stymulować budowę przydomowych magazynów energii lub pomp ciepła - dodała.

Ministerstwo Klimatu chce zmian w Prawie energetycznym

Ministerstwo Klimatu przedstawiło 2 czerwca projekt nowelizacji Prawa energetycznego. Zakłada on likwidację opustów dla nowych instalacji fotowoltaicznych, które powstaną od 1 stycznia 2022 r. - chodzi o tzw. system net-meteringu. Z obliczeń ekspertów wynika, że oszczędności prosumentów spadną nawet do 1000 zł rocznie. Projekt w tej sprawie trafił do konsultacji. Szczegóły dotyczące proponowanych zmian wyjaśniliśmy TUTAJ.

Więcej o: