Hotelarze i organizatorzy mają sprawdzać, kto jest zaszczepiony. Ale jak? "Nie ma podstawy prawnej"

Rząd ogłosił nowe zasady luzowania obostrzeń. Dużo w nich matematyki. Właściciele hoteli, restauracji, wesołych miasteczek będą musieli znaleźć sposób na rozwiązanie skomplikowanego równania - limit osób wynosi bowiem 75 proc., nie wliczając zaszczepionych przeciwko COVID-19. A w niektórych miejscach również i dzieci.

W czerwca zmienią się zasady dotyczące limitu osób w hotelach, kościołach i na koncertach. Z jednej strony rząd limity podnosi, ale ich nie likwiduje i nie ujednolica. Z drugiej zaś osób zaszczepionych przeciwko COVID-19 nie trzeba wliczać do limitów. Nie wiadomo też do końca, na jakiej podstawie prawnej weryfikować, czy ktoś przyjął szczepionkę. 

Zobacz wideo Jak będzie wyglądała kontrola zaszczepionych przy limitach? Rząd przygotował specjalną aplikację

Rząd podnosi limity. Restauracje, hotele, kościoły nie uwzględniają zaszczepionych na COVID-19

Jak zmienią się limity? Wszędzie zostają znacznie podniesione, ale i tak bez użycia "wyższej matematyki" obliczenie prawidłowych limitów może być trudne. 

  • Kościoły. Od 13 czerwca zajętych będzie mogła być połowa miejsc. 26 czerwca limit zostanie zwiększony do 75 proc. Ale do tego limitu nie wliczają się zaszczepieni.
  • Hotele. Od 26 czerwca będą mogły być obłożone w 75 proc. Ponownie osoby zaszczepione nie wliczają się do limitu. Ale i dzieci poniżej 12 roku życia nie są wliczane. 
  • Kina teatry, wesołe miasteczka, restauracje. I tu maksymalna liczba zajętych miejsc wyniesie 75 proc. Zaszczepieni się nie liczą, ale dzieci już tak. 
  • Dyskoteki. Tu limit wyrażony jest w maksymalnej liczbie osób. W imprezie będzie mogło wziąć maksymalnie 150 osób. Nie licząc zaszczepionych.
  • Imprezy sportowe. Na widowni będzie mogło być zajętych 50 proc. miejsc. Nie licząc zaszczepionych.

=Otwarcie ogrodkow przy restauracjach po lockdownie w Poznaniu Koronawirus i zmiany w restrykcjach. Co nowego w wakacje? [LISTA ZMIAN]

Na jakiej podstawie prawnej weryfikować, czy ktoś jest zaszczepiony przeciwko COVID-19?

Część przedstawicieli branży do złagodzenia limitów podchodzi sceptycznie. - Nie wiemy, na jakiej podstawie prawnej możemy oczekiwać od gości podania informacji, czy jest osobą zaszczepioną, czy nie, bo do tego uprawnione są odpowiednie służby - stwierdził w rozmowie z BI sekretarz generalny Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego Marcin Mączyński. 

Aplikacja zaszczepieniAplikacja zaszczepieni Fot. pacjent.gov.pl

Na jakiej podstawie restauratorzy, hotelarze, czy księża mają sprawdzać, czy konkretną osobę wliczyć do limitów? Na rządowej stronie mamy jedynie informacje techniczne. To, że przyjęliśmy szczepionkę, można potwierdzić na kilka sposobów. "Każdy, kto otrzyma drugą dawkę szczepionki, będzie mógł pobrać na Internetowym Koncie Pacjenta oraz w aplikacji mObywatel kod QR, w którym zapisana będzie informacja o przebytym szczepieniu. Kod będzie miał datę ważności" - czytamy w komunikacie. 

Do dyspozycji mamy też aplikację Zaszczepieni, aplikację mObywatel, w której widoczna jest specjalna zakładka. Informację o zaszczepieniu możemy też pobrać w formie gotowej do wydrukowania "książeczki" - wystarczy zgiąć kartkę papieru i mieć przy sobie "szczepionkowy paszport". 

Premier Mateusz Morawiecki w Szpitalu Narodowym 100 mln zł na Szpital Narodowy. Miliony za "gotowość respiratorów"

Więcej o: