Panele fotowoltaiczne zmniejszyły produkcję energii podczas zaćmienia Słońca

Czwartkowe zaćmienie Słońca zmniejszyło produkcję energii z paneli fotowoltaicznych. Europejskie sieci elektroenergetyczne były dobrze przygotowane na to zjawisko i zapewniły rezerwy energii z innych źródeł.
Zobacz wideo Tak w przyspieszeniu wyglądało zaćmienie słońca z 10 czerwca

Generacja energii z paneli słonecznych w krajach Europy kontynentalnej osiągnęła 56 GW. Maksymalny spadek spowodowany zaćmieniem Słońca wyniósł 4,9 GW - informują w komunikacie prasowym Europejskie Sieci Operatorów Elektroenergetycznych Systemów Przesyłowych (ENTSOE).

Zaćmienie Słońca. Na tle gwiazdy stacja ISS. Nieziemskie widoki [ZDJĘCIA] Zaćmienie Słońca. Na tle gwiazdy stacja ISS. Niesamowite zdjęcie naszego czytelnika

Zaćmienie Słońca. Szczytowe dostawy energii z polskiej fotowoltaiki nie przekroczyły 3 GW 

W czwartek w Europie od godz. 10.10 do 13.45 można było obserwować częściowe zaćmienie Słońca. Według szacunków Europejskiej Sieci Operatorów Elektroenergetycznych Systemów Przesyłowych, zjawisko to przyczyniło się do redukcji promieniowania słonecznego o około 23 proc. Operatorzy systemów elektroenergetycznych w Europie już wcześniej przygotowali się na to wydarzenie i skoordynowali swoje działania w zakresie dostaw energii z innych źródeł.

Europejski system elektroenergetyczny posiada elektrownie słoneczne o łącznej mocy 138 GW, z czego prawie 5 GW pochodzi z Polski. Podczas wczorajszego zaćmienia Słońca, szczytowe dostawy energii z polskiej fotowoltaiki nie przekroczyły 3 GW - wynika z danych Polskiej Sieci Elektroenergetycznej (PSE).

Nadchodzą nowe przepisy związane z fotowoltaiką Panele słoneczne po nowemu. Wiceminister: System ma ograniczoną pojemność

Zaćmienie Słońca to wyzwanie dla fotowoltaiki

Podczas zaćmienia Słońca, które wystąpiło 20 marca 2015 r., w europejskim systemie elektroenergetycznym były instalacje fotowoltaiczne o łącznej mocy 87 GW. Jednak wtedy maksymalna faza zaćmienia wyniosła ok. 70 proc. tarczy słonecznej. Zjawisko astronomiczne stanowiło poważne wyzwanie dla fotowoltaiki.

W ciągu pierwszych 30 minut zaćmienia dostawy mocy z fotowoltaiki w całej Europie spadły aż o 14 GW. W ciągu kolejnych 90 minut wzrosły o 21 GW. To wielkości, które mają istotne znaczenie nawet dla tak ogromnych systemów elektroenergetycznych jak europejski.

Wpływ zaćmienia Słońca na produkcję energii z fotowoltaiki w EuropieWpływ zaćmienia Słońca na produkcję energii z fotowoltaiki w Europie Fot. WysokieNapiecie.pl

Z punktu widzenia systemu elektroenergetyczne wyzwaniem nie jest zastąpienie brakujących mocy z fotowoltaiki, bo w Europie i Polsce są odpowiednio wysokie rezerwy w innych elektrowniach dyspozycyjnych. Dużo większym wyzwaniem jest odpowiednio szybki wzrost produkcji w tych elektrowniach rezerwowych, a następnie obniżenie ich generacji w miarę jak zaćmienie będzie ustępować, a fotowoltaika będzie przechodzić w szczyt nasłonecznienia

- wyjaśnia portal WysokieNapiecie.pl.

Więcej o: