12 tys. złotych na dziecko od 2022 roku. Kto będzie mógł dostać pieniądze? Ministra rodziny wyjaśnia

- Ustawa dotycząca kapitału rodzicielskiego jest w pakiecie pierwszych ustaw, które będą wprowadzane w ramach Polskiego Ładu. Jesteśmy w trakcie przygotowań tej ustawy. Założenia są takie, że ma wejść w życie od 1 stycznia 2022 roku - powiedziała ministra Marlena Maląg. Wyjaśniła też, komu będzie przysługiwało 12 tys. zł na dziecko.

Podczas prezentacji Polskiego Ładu, rząd przedstawił również nowe rozwiązania w kwestii polityki rodzinnej. Jednym z nich było 12 tys. złotych dodatku na dziecko. 

To 12 tys. złotych na drugie, trzecie i kolejne dzieci. Do wykorzystania elastycznego pomiędzy 12. a 36. miesiącem życia

- mówił premier Mateusz Morawiecki. Szczegółów jednak brakowało, podobnie jak w przypadku innych punktów Polskiego Ładu. Projekt przybliżyła jednak ministra rodziny Marlena Maląg w Radiu Wrocław. 

Zobacz wideo Co oprócz 500 plus rodzicom oferuje państwo?

12 tys. zł na dziecko już od przyszłego roku

Ministra Maląg zapowiedziała, że przepisy w sprawie dodatku w wysokości 12 tys. złotych na drugie dziecko, czyli ustawa dotycząca Kapitału Rodzicielskiego, ma wejść w życiu już od początku przyszłego roku. 

Ustawa dotycząca Kapitału Rodzicielskiego jest w pakiecie pierwszych ustaw, które będą wprowadzane w ramach Polskiego Ładu, jesteśmy w trakcie przygotowań tej ustawy. Założenia są takie, że ma wejść w życie od 1 stycznia 2022 roku

- mówiła Maląg w Radiu Wrocław. 

Szefowa resortu rodziny w audycji wypowiedziała się również na temat tego, jak mniej więcej będzie wyglądała wypłata świadczenia i kto otrzyma 12 tys. zł na drugie dziecko. 

W ramach opiekuńczego kapitału rodzicielskiego, który będzie wypłacany na drugie dziecko, każda rodzina ma otrzymać 12 tysięcy złotych między 12. a 36. miesiącem życia dziecka

- mówiła Maląg.

500 plus nie będzie podlegało waloryzacji

W kwestii świadczeń rodzinnych Marlena Maląg mówiła też nieco o 500 plus. Ministra stwierdziła, że 500 plus i inne programy społeczne, były swoistymi tarczami antykryzysowymi. Program Rodzina plus według zapowiedzi polityczki ma być kontynuowany w formie, w jakiej występuje dzisiaj. Rząd nie planuje w tej materii żadnych zmian. 

Jeżeli chodzi o 500 plus, to zamierzamy to zostawić w tym kształcie, natomiast zamierzamy wprowadzać sukcesywnie instrumenty bardziej pronatalistyczne, które przede wszystkim pozwolą nam wyjść z tej pułapki demograficznej, w której jesteśmy

- stwierdziła szefowa resortu rodziny. 

Więcej o: