Polska - Słowacja. Naukowcy i ich komputery "przemielili" liczby i już mają typy na mecz [WYKRES DNIA]

Polska i Słowacja o 18 wyjdą na boisko w Sankt Petersburgu, by rozegrać mecz w ramach Euro 2020. Gdyby wszystko zależało od symulacji i sztucznej inteligencji, górą byliby Polacy. Ewentualnie - padłby remis. W każdym razie, porażka "orłów Sousy" sprawiłaby przykrość nie tylko Polakom, ale i modelarzom.
Zobacz wideo Mucha: Nie powinien być w kadrze tylko za zasługi

Polska i Słowacja nie należą do faworytów Euro 2020. Świadczą o tym nie tylko opinie fachowców, ale i wskazania modeli przygotowanych przez ekonomistów czy naukowców.

Przykładowo, z symulacji przygotowanej przez bankierów z Goldman Sachs (jeszcze przed startem Euro 2020) wynika, że Polska ma 0,6 proc. szans na triumf w całym turnieju, zaś Słowacja... równe 0 proc. (podobnie jak Szkocja). Słowacy, obok Finów, mają najmniejsze szanse na wyjście z grupy (32,5 proc.). Polska niemal dwukrotnie większe (62,8 proc.). 

Mimo wszystko model ekonomistów z Goldman Sachs podpowiada, że w meczu Polska - Słowacja padnie remis 1:1. Do niedzieli włącznie, model poprawnie wskazał rezultat (rozumiany jako wskazanie zwycięzcy lub remisu) pięciu z siedmiu spotkań. Pomylił się w przypadku pojedynku Austrii z Macedonią Północną oraz Danii z Finlandią. Jeśli chodzi o Duńczyków, to predykcje bankierów zakładały, że drużyna ta wygra wszystkie mecze grupowe.

Ba, model zrobił ze Skandynawów wręcz czarnego konia turnieju, przewidując, że dotrą oni do ćwierćfinału. Po drodze w 1/8 finału, pokonując Polskę, która do wyjścia z grupy z trzeciego miejsca wystarczyłyby dwa punkty zdobyte w meczach ze Słowacją i Szwecją.

embed
embed

W symulacji Goldman Sachs, Euro 2020 mają wygrać Belgowie, pokonując w finale reprezentację Włoch. Model bazował m.in. na rankingu Elo (pokazuje siłę drużyn) oraz historii gier uczestników turnieju od 1980 r. Dodatkowo założono przewagę drużyn grających część meczów Euro 2020 w swoim kraju, a także fakt, że część drużyn gra w turniejach lepiej niż wynikałoby to z rankingów.

Częstochowa. Matka Boska z rękawicami bokserskimi. Wierni modlili się o sukces Polaków na Euro 2020Częstochowa. Matka Boska z rękawicami bokserskimi i sukces Polaków na Euro 2020

Polska - Słowacja 1:1 - tak wychodzi też ekonomistom PIE

Jak wynika z prognoz modelu przygotowanego przez ekonomistów z Polskiego Instytutu Ekonomicznego - Jakuba Rybackiego, Macieja Miniszewskiego oraz Michała Gniazdowskiego, w meczu Polska - Słowacja nie ma bardzo wyraźnego faworyta, ale większe szanse (43,5 proc.) ma jednak Polska. Jednocześnie najbardziej prawdopodobnym wynikiem jest remis 1:1. 

Trening reprezentacji PolskiEuro 2020. Mecz Polska - Słowacja. Gdzie oglądać transmisję z meczu?

Polska z 42-48 proc. szans na wygraną ze Słowacją

Także z wyliczeń portalu Kickoff.ai, który do przewidywań wyników meczów zaprzągł sztuczną inteligencję, wynika, że większe szanse w meczu Polska - Słowacja mają Polacy. Serwis ocenił prawdopodobieństwo wiktorii drużyny Paulo Sousy na 48 proc. Z 29-procentowym prawdopodobieństwem padnie remis, szanse Słowaków na zwycięstwo to 23 proc. 

W meczu ze Szwecją szanse według kickoff.ai są niemal wyrównane (36 proc. na zwycięstwo Szwecji, 34 proc. na Polskę, 30 proc. na remis). W pojedynku z Hiszpanią jesteśmy niemal skazani na pożarcie - drużyna Luisa Enrique ma 62 proc. szans na zwycięstwo, Polska ledwie 14 proc.

42,1 proc. szans na zwycięstwo ze Słowacją daje z kolei Polakom system uczenia maszynowego przygotowany przez statystyka Achima Zeileisa z Uniwersystetu w Innsbrucku. Prawdopodobieństwo remisu to 29,1 proc., a wiktorii Słowaków - 28,8 proc. 

Co ciekawe, według tego modelu, Polska jest też delikatnym faworytem meczu ze Szwecją. Prawdopodobieństwo triumfu "orłów Sousy" to 39,3 proc., remisu 30 proc., a zwycięstwa "Trzech Koron" na 30,7 proc. Oczywiście w meczu Polska - Hiszpania faworyt jest jeden, i nie jest to kadra Sousy. Model Zeileisa daje Polsce 18,8 proc. szans na zwycięstwo oraz 25,2 proc. na remis. Prawdopodobieństwo wygranej Hiszpanii to aż 56 proc.

embed

Hiszpania według tej prognozy jest trzecim najpoważniejszym pretendentem do tytułu mistrzowskiego - po Francji i Anglii. Hiszpanie wygrają Euro 2020 z 12,3-procentowym prawdopodobieństwem. Dla porównania, Polsce model daje 1,2 proc. szans, Szwecji 1 proc., a Słowacji raptem 0,3 proc. 

embed

Najlepszym podsumowaniem wszystkich prognoz wydaje się jednak po prostu zdanie z raportu bankierów Goldman Sachs. Napisali oni, że mimo zastosowania wyrafinowanych technik statystycznych, piłka nożna jest po prostu nieprzewidywalną grą. "Właśnie dlatego oglądanie futbolu jest tak ekscytujące" - podsumowują swoją analizę. 

Więcej o: