Francja. Milion euro grzywny musi zapłacić Ikea France za szpiegowanie pracowników

Trybunał Karny w Wersalu nakazał firmie Ikea France zapłacić milion euro grzywny, a jeden z byłych dyrektorów został również skazany na dwa lata więzienia w zawieszeniu i 50 tys. euro grzywny. Francuska filia Ikea została uznana winną szpiegowania swoich pracowników w latach 2009-2012.
Zobacz wideo Niebezpieczne wyprzedzanie i ogromna prędkość. Kierowca zapłaci 5 tys. zł grzywny

Proces w sprawie szpiegowania pracowników we francuskiej filii szwedzkiego giganta meblowego rozpoczął się w marcu 2021 r. Prokuratura domagała się nałożenia dwóch milionów euro grzywny dla Ikea France, oskarżając ją o "masową inwigilację" około 400 pracowników.

Były dyrektor generalny Ikea France skazany na dwa lata więzienia w zawieszeniu

Ostatecznie francuska filia Ikea ma zapłacić milion euro kary za inwigilację w latach 2009-2012. Były dyrektor generalny Ikea France Jean-Louis Baillot został skazany na dwa lata więzienia w zawieszeniu i grzywnę w wysokości 50 tys. euro, a dyrektor ds. zarządzania ryzykiem Jean-François Paris skazany na 18 miesięcy więzienia w zawieszeniu i karę w wysokości 10 tys. euro - informuje BBC.

Trybunał Karny w Wersalu stwierdził, że Ikea France korzystała z usług prywatnych detektywów i funkcjonariuszy policji do zbierania prywatnych danych dotyczących pracowników. Wśród tych danych były m.in. akta kryminalne osób. Dowody w tej sprawie wyszły na jaw w 2012 roku, gdy skandal został ujawniony przez dziennikarzy śledczych.

Ikea France będzie przeciwdziałać praktykom szpiegowskim

W sprawie inwigilacji sądzono łącznie 15 osób, w tym byłych dyrektorów wyższego szczebla, byłych kierowników sklepu i policjantów. Dwie osoby zostały uznane za niewinne. Pozostali zostali oczyszczeni z niektórych zarzutów, lecz oskarżenia dotyczące nielegalnego pozyskiwania danych osobowych pracowników zostały podtrzymane - wskazuje Agencja Reutera. Sąd wymierzył również grzywnę 5 tys. euro byłemu kierownikowi działu kadr oraz kilka kar pozbawienia wolności w zawieszeniu.

Firma Ikea France potępiła praktyki szpiegowskie i zapowiedziała szereg zmian, które pozwolą uniknąć takich sytuacji w przyszłości.

Więcej o: