300 plus na "Dobry Start". Rząd przyjął rozporządzenie. Zmiany od 1 lipca

Rząd przyjął projekt rozporządzenia, który wprowadza ważne zmiany w programie "Dobry Start", czyli tzw. 300 plus. Rodzice będą mogli składać wnioski od 1 lipca.
Zobacz wideo W czerwcu szczepienia dzieci od 12 roku życia

Przyjęty przez rząd projekt rozporządzenia Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej zmienia zasady naboru wniosków do programu "Dobry Start" na rok szkolny 2021/2022. Wnioski będzie można składać tylko w formie elektronicznej, a obsługą w pełni zautomatyzowanego procesu zajmie się Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

"Dobry Start". Zmiany od 1 lipca

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej zaznacza, że rodzice, którzy do tej pory składali wnioski o świadczenie "Dobry Start" poprzez bankowość elektroniczną, PUE ZUS oraz system Empatia nie odczują żadnej zmiany, ponieważ z ich perspektywy składanie wniosków odbędzie się dokładnie w takim samym trybie.

Podkreślono jednak, że proponowane zmiany wpłyną na znaczną redukcję kosztów obsługi programu "Dobry Start" i zakładają utrzymanie ich na poziomie 0,1 proc. kwoty przeznaczonej na wypłatę świadczeń. Według rządowych szacunków, w latach 2021-2031 łączne koszty obsługi wyniosą ok. 15 mln zł, co oznacza oszczędności dla budżetu państwa na poziomie ok. 488 mln zł.

Program "Dobry Start". Na czym polega?

"Dobry Start" to świadczenie dla rodziców i opiekunów uczących się dzieci oraz pełnoletnich uczniów do 20. roku życia, którzy nie są na utrzymaniu rodziców. Dzieci niepełnosprawne, uczące się w szkole, otrzymują świadczenie do ukończenia 24. roku życia. Środki nie przysługują studentom. W ramach programu "Dobry Start" rząd rokrocznie jednorazowo wypłaca bez względu na dochód 300 zł na każde dziecko, które rozpoczyna nowy rok szkolny.

W tym roku rodzice mogą składać wnioski o świadczenie 300 plus od 1 lipca do 30 listopada.

Więcej o: