Opłaty za śmieci. Rząd przyjął ustawę, będzie maksymalna stawka za naliczanie "od ilości zużytej wody"

Rząd przyjął projekt nowelizacji tzw. ustawy śmieciowej. Kluczową zmianą w projekcie jest ustalenie maksymalnej miesięcznej opłaty za wywóz śmieci obliczanej na podstawie metody "od ilości zużytej wody".

Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach we wtorek 15 czerwca. Wiceszef ministerstwa klimatu Jacek Ozdoba podkreślił w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową, że liczy na to, że pod koniec czerwca projektem ustawy zajmie się Sejm, a w lipcu Senat. Nowe rozwiązania mają wejść w życie po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Zobacz wideo Co się dzieje z naszymi śmieciami? Gazeta.pl z wizytą w sortowni BYŚ

Opłaty za śmieci. Będzie maksymalna stawka za naliczanie "od ilości zużytej wody"

Najważniejszą zmianą w ustawie śmieciowej jest określenie maksymalnej opłaty za wywóz opadów na podstawie ilości zużytej wody. Resort klimatu i środowiska przekazał, że "ustalono maksymalną wysokość opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi obliczanej na podstawie metody 'od ilości zużytej wody' w wysokości 7,8 proc. dochodu rozporządzalnego na 1 osobę ogółem za gospodarstwo domowe (ok. 150 zł)".

Praca zdalna. 9 proc. Polaków pracowało z domu w 2020 r. To mniej niż średnia UE (zdjęcie ilustracyjne)Praca zdalna. 9 proc. Polaków pracowało z domu w 2020 r. To mniej niż średnia UE

Według ministra Ozdoby w przypadku opłaty za śmieci obliczanej na podstawie zużycia wody kwota łączna nie jest obecnie w żaden sposób regulowana, "co powoduje, że na przykład osoba, która ma zepsutą spłuczkę, ma problem z instalacjami, może zapłacić zdecydowanie więcej niż w przypadku innych metod". 

Polityk dodał, że może to stanowić odczuwalne obciążenie dla domowych budżetów "i w związku z tym podjęliśmy decyzję, aby uszczegółowić obecnie obowiązujące przepisy, wprowadzając maksymalną kwotę, która może być pobrana od mieszkańca czy od mieszkańców, od gospodarstwa domowego". Metodę naliczania opłaty "od ilości zużytej wody" wprowadziła m.in. Warszawa. 

Nowelizacja ustawy śmieciowej. Ważne zmiany dla samorządów

Nowelizacja ustawy ma umożliwić gminom dopłacanie ze środków własnych do systemu gospodarowania odpadami. Z mechanizmu będzie można skorzystać, gdy środki z opłat za śmieci są niewystarczające do pokrycia kosztów funkcjonowania systemu lub gdy celem jest obniżenie stawek pobieranych od właścicieli nieruchomości

- Samorządy w wielu sprawach pokazywały, że dopłata do systemu, czy też kwestia zysków, które są wynikiem sprzedaży surowców - gdy będzie taka możliwość rynkowa - dałyby możliwość obniżenia kosztów, czy też przeznaczenia innych środków na cele związane z gospodarką odpadową. I tak też chcemy w przepisach ustawowych to wprowadzić - powiedział Ozdoba. 

Projekt przewiduje także podwyższenie maksymalnej stawki opłaty za odpady komunalne dla nieruchomości niezamieszkałych. Z kolei właściciele nieruchomości rekreacyjno-letniskowych będą mogli rozliczać się za odpady komunalne, jak właściciele nieruchomości niezamieszkałych, czyli od pojemnika. 

300 plus na 'Dobry Start'. Rząd przyjął rozporządzenie. Zmiany od 1 lipca (zdjęcie ilustracyjne)300 plus na "Dobry Start". Rząd przyjął rozporządzenie. Zmiany od 1 lipca

Więcej o: