KE zaczęła pożyczać pieniądze na rynkach. "Największa w historii emisja obligacji"

Komisja Europejska zaciągnęła pożyczkę na sfinansowanie Funduszu Odbudowy. Jej wysokość to 20 mld euro. Ursula von der Leyen poinformowała o dużym zainteresowaniu inwestorów.

Komisja Europejska zaczęła pożyczać pieniądze na rynkach finansowych, by zasilić fundusz odbudowy po pandemii. Pierwsza transza pożyczki wyniosła 20 miliardów euro - poinformowała szefowa Komisji Ursula von der Leyen. Dodała, że wyemitowane zostały dziesięcioletnie obligacje.

Zobacz wideo Co oznacza polexit? Prof. Pisarska: Wychodzimy ze wspólnego rynku?
To największa w historii emisja obligacji przez europejskie instytucje. Z zadowoleniem chciałam poinformować, że cieszyły się one dużym zainteresowaniem inwestorów

- dodała Ursula von der Leyen.

Komisja Europejska bierze pożyczkę

Fundusz ma mieć wartość 750 miliardów euro, a dług zaciągnięty na rynkach finansowych powinien być zwrócony przez Unię w ciągu 30 lat. Podstawą do wypłaty pieniędzy z funduszu będą Krajowe Plany Odbudowy. Komisja Europejska ma zatwierdzić w tym tygodniu pierwsze plany państw. Wiele wskazuje na to, że będą to plany Portugalii, Hiszpanii, Grecji, Danii i Luksemburga. Von der Leyen na Twitterze przekazała bowiem, że jest to pięć państw, które zacznie odwiedzać od środy 16 czerwca. 

Koronawirus. Zmiana zaleceń w związku z podróżowaniem w Unii Europejskiej. Rada UE wydała komunikat (zdjęcie ilustracyjne)Koronawirus. Zmiana zaleceń w związku z podróżowaniem w Unii Europejskiej

Fundusz Odbudowy ratyfikowany

Next Generation EU, o którym we wpisie na Twitterze napisał szefowa KE, to właśnie Fundusz Odbudowy Unii Europejskiej. Prezydent Andrzej Duda uroczyście ratyfikował dokumenty w tej sprawie pod koniec maja. Byliśmy jednym z pięciu krajów, które jako ostatnie przyjęły projekt. Środki z Funduszu do pierwszych krajów mają trafić w lipcu, Polska jednak zwlekała z przesłaniem Krajowego Planu Odbudowy, toteż pierwszej transzy z pieniedzmi powinniśmy się spodziewać dopiero we wrześniu.

Premier Mateusz MorawieckiEuroprokuratorzy będą pilnować pieniędzy w UE. Wyłamały się Polska i Węgry

Z 750 mld euro Funduszu Odbudowy Unii Europejskiej do Polski popłynie 58,1 mld euro. 23,9 mld euro otrzymamy w formie bezzwrotnej dotacji, natomiast 34,2 mld euro w pożyczkach. Środki będzie trzeba wydać do 2026 roku.

Więcej o: