Brexit. Polacy mogą stać się nielegalnymi imigrantami na Wyspach. Na wniosek zostało 15 dni

Wielka Brytania wprowadza w życie kolejne przepisy, które reguluje brexit. Polacy i inni obcokrajowcy mają czas do 30 czerwca, by wystąpić z wnioskiem o legalizację pobytu. Co grozi za niezłożenie wniosku?

Polacy, których obecną "ojczyzną" jest Wielka Brytania, mają 15 dni na zalegalizowanie pobytu. Wniosek o przyznanie statusu osoby osiedlonej można bowiem składać do 30 czerwca

Powodem jest oczywiście brexit. Kto nie dopełni formalności, zgodnie z porozumieniem zawartym z władzami UE, może być nawet deportowany - na szczęście dopiero od stycznia przyszłego roku. W najlepszym wypadku nie będzie mógł - i to już od lipca - znaleźć legalnej pracy i mieszkania

Zobacz wideo Wielka Brytania. Czy zniesienie obostrzeń do 21 czerwca jest możliwe?

Wielka Brytania. Setki tysięcy osób czekają ze złożeniem wniosku

Chociaż na złożenie dokumentów pozostało już niewiele czasu, to wciąż całkiem spora grupa imigrantów formalności nie dopełniła. Jak donosi "The Guardian", 320 tys. osób czeka na decyzje w sprawie swojego statusu. Eksperci, z którymi rozmawiał dziennik, ostrzegają, że wnioski rozpatrywane są z opóźnieniem. 

Oficjalnie rząd zapewnia, że jeśli ktoś złożył wniosek, to nie musi się martwić, nawet jeśli nie uzyska formalnej odpowiedzi przed końcem czerwca. Catherine Barnard z Uniwersytetu Cambridge, cytowana przez portal, zauważa jednak, że trzeba liczyć się z prawnymi konsekwencjami braku statusu osoby osiedlonej. Jej zdaniem w najtrudniejszej sytuacji znaleźć mogą się osoby spoza UE. 

Wielka Brytania wprowadza grzywny za zatrudnianie osób bez statusu

"The Guardian" przypomina, że 1 lipca obowiązywać będą nowe przepisy, na podstawie których pracodawcy zatrudniającemu osobę bez statusu osoby osiedlonej grozi grzywna. Dziennik twierdzi też, że z początkiem miesiąca mogą się pojawić trudności z wynajęciem mieszkania.

Właściciele mogą bowiem wybierać mniej ryzykowną opcję i podpisywać umowy jedynie z osobami, które nie muszą dokumentować swojego statusu - głównie Brytyjczykom i Irlandczykom. 

Wielka Brytania wymaga statusu osoby osiedlonej. Chodzi o miliony

Do czerwca tego roku o status osoby osiedlonej wystąpiło ok. 5 mln osób. Wśród nich - to dane z końca ubiegłego roku - dokumenty złożyło 770 tys. Polaków. 80 proc. z nich starało się o pobyt stały, a 18 o czasowy, 2 proc. wniosków zostało odrzuconych lub uznanych za błędne. 

Więcej o: