Rząd wylewa kubeł zimnej wody na panele fotowoltaiczne. "Nawet 1000 zł mniej w portfelu"

Łukasz Kijek
Inwestycje w panele fotowoltaiczne przeżywają w Polsce prawdziwy boom. Tak duży, że zaczęło to powoli doskwierać nawet Ministerstwu Klimatu, które zamierza nowym projektem ustawy schłodzić panelową gorączkę. Co jest w przepisach i dlaczego można stracić "nawet tysiąc złotych rocznie"? Oglądaj najnowsze "Studio Biznes".
Zobacz wideo Studio Biznes. Rząd wylewa kubeł zimnej wody na panele fotowoltaiczne. "Nawet 1000 zł mniej w portfelu"

Ministerstwo Klimatu chce zmian w prawie, które zlikwidują opłacalne rabaty dla osób planujących nowe inwestycje w instalacje fotowoltaiczne. Dokładnie na celowniku rządu znalazł się tak zwany system net-meteringu. To między innymi dzięki niemu inwestycja w domowe panele na dachu jest teraz tak bardzo opłacalna. Zmiany na pewno będą niekorzystne dla prosumentów. Dlatego najprawdopodobniej jeszcze w tym roku zobaczymy szczyt sprzedaży mikroinstalacji i ostre hamowanie tej branży na przełomie roku. Dlaczego te zmiany mogą oznaczać nawet "1000 zł rocznie mniej w portfelu"? Wyjaśniał w "Studiu Biznes" Bartłomiej Derski, ekspert portalu wysokienapięcie.pl.

W dalszej części "Studia Biznes" rozmawiamy także o zakazie handlu w niedzielę. Kolejne sieci wykorzystują możliwości, jakie stwarza dziurawa jak sito ustawa z 2018 roku i wracają do sprzedaży. Czy rząd to za chwilę ukróci? Posłuchaj rozmowy.

Więcej o: