Chiny przyznały się do awarii w elektrowni jądrowej. Ale zapewniają, że nie było radioaktywnego wycieku

W elektrowni jądrowej Taishan nie doszło do wycieku radioaktywnego - powiadomiło w środę chińskie ministerstwo ekologii i środowiska. Władze przyznały jednak, że wzrósł poziom promieniowania z powodu uszkodzenia prętów paliwowych.
Zobacz wideo USA: Pęka kopuła nuklearnego sarkofagu

Monitoring wokół elektrowni jądrowej Taishan wykazał, że poziom promieniowania jest w normie, co wskazuje również na brak wycieku radioaktywnego - podaje gazeta "Global Times", która powołuje się na resort ekologii i środowiska Chin. Dodano również, że nie podniesiono limitu dopuszczalnego promieniowania wokół elektrowni.

Elektrownia jądrowa w Czarnobylu 35. rocznica katastrofy w Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej

Awaria w elektrowni jądrowej Taishan

Ministerstwo przyznało, że poziom promieniowania wzrósł podczas pracy w bloku nr 1 elektrowni, jednak wciąż mieści się on w zakresie pozwalającym na stabilną pracę. Jak wskazano, podwyższony poziom promieniowania ma związek z uszkodzeniem pięciu z ponad 60 tys. prętów paliwowych, spowodowanym niekontrolowanymi czynnikami w procesie produkcji, transportu i ładowania paliwa. Stanowi to jednak zaledwie 0,01 proc. dopuszczalnego całkowitego uszkodzenia. Elektrownia jądrowa musiałaby zostać wyłączona w przypadku przekroczenia poziomu 0,25 proc. całkowitego uszkodzenia prętów paliwowych.

Wyjaśniono również, że obwód pierwotny bloku nr 1 elektrowni znajduje się wewnątrz reaktora, a podwyższony poziom promieniowania nie ma żadnego związku z doniesieniami medialnymi o wycieku radioaktywnym do środowiska.

Francuzi ostrzegali przed wyciekiem radioaktywnym

W poniedziałek telewizja CNN informowała o wycieku radioaktywnym w chińskiej elektrowni jądrowej Taishan, powołując się na dokumenty francuskiej firmy Framatome - współwłaściciela i operatora elektrowni. Firma ta przekazała w zeszłym tygodniu Departamentowi Energii Stanów Zjednoczonych, że władze Chin podniosły limity dopuszczalnego promieniowania na zewnątrz elektrowni, aby nie wstrzymywać pracy w obiekcie.

14 czerwca chińska korporacja China General Nuclear Power Corporation (CGN) zaprzeczała doniesieniom o wycieku radioaktywnym i wskazywała, że elektrownia jądrowa Taishan pracuje normalnie.

Trwa budowa chińskiej stacji kosmicznej Chiny bliskie historycznego startu w kosmos

Elektrownia jądrowa Taishan jest zarządzana przez chińską i francuską firmę

Elektrownia jądrowa Taishan znajduje się w mieście Chixi w południowo-wschodniej prowincji Guangdong. Obiekt składa się z dwóch 1750-megawatowych Europejskich Reaktorów Ciśnieniowych (EPR), które zostały uruchomione w grudniu 2018 r. i we wrześniu 2019 r.

Siłownia powstała i jest zarządzana przez chińską korporację China General Nuclear Power Corporation oraz francuską firmę Framatome.

Więcej o: