Wakacje 2021. Do Portugalii wjedziesz z paszportem covidowym. Testy i kwarantanna nie będą konieczne

Władze medyczne Portugalii zakończyły pracę nad paszportem covidowym, na podstawie którego można podróżować bez konieczności wykonywania testów na obecność koronawirusa lub przechodzenia obowiązkowej kwarantanny.

Jak poinformowała w środę Generalna Dyrekcja Zdrowia (DGS), agenda rządu Portugalii, emisja pierwszych paszportów covidowych, zwanych też zielonym certyfikatem cyfrowym, nastąpi najpóźniej do piątku. Według zatwierdzonych przez władze medyczne Portugalii przepisów o emisji paszportu covidowego dokument ten będzie wydawany bezpłatnie.

Zobacz wideo Czy "paszporty szczepionkowe" pomogą odmrozić biznes?

Władze DGS wyjaśniły, że mieszkańcy Portugalii będą mogli wydrukować elektroniczny dokument z nadzorowanej przez ministerstwo zdrowia strony internetowej lub otrzymać go w formie maila. Według służb medycznych Portugalii certyfikat ma być dowodem, że posiadacz dokumentu zakończył proces szczepień, przebył COVID-19 lub przeprowadzone u niego badania dały wynik negatywny.

Przeczytaj też: Paszport covidowy. Jak on działa? Jak pobrać Unijny Certyfikat Covidowy? >>>

Portugalia honoruje paszporty covidowe. Ursula von der Leyen już z tego skorzystała

Wydawany przez Portugalię paszport covidowych będzie honorowany na terenie państw UE, a także Szwajcarii, Norwegii, Islandii oraz Liechtensteinu. Na zasadzie wzajemności Lizbona zgodzi się honorować podobne dokumenty wystawione przez służby medyczne tychże krajów.

Z informacji lizbońskiego radia "Observador" wynika, że jedną z pierwszych osób, które dotarły do Portugalii na podstawie paszportu covidowego, jest szefowa KE Ursula von der Leyen. Przybyła ona w środę rano do Lizbony na ceremonię zatwierdzenia pierwszych krajowych planów odbudowy po pandemii koronawirusa.

Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Bałtyk. Ceny noclegów poszybowały w górę. Przerażają bardziej niż paragony grozy (zdjęcie ilustracyjne) Bałtyk. Ceny noclegów w górę. "Koszt urlopu w kraju jest wręcz astronomiczny"

Więcej o: