Rząd przyznaje, że nie wszyscy emeryci skorzystają na Polskim Ładzie. Kto straci?

Resort finansów przyznał, że niektórzy emeryci stracą na wprowadzeniu w życie Polskiego Ładu. - Dotyczy to tej grupy seniorów, która pobiera najwyższe emerytury w kwocie od 5 tys. zł miesięcznie - poinformował wiceminister Piotr Patkowski.

Jak podkreślał Patkowski w rozmowie z Polską Agencją Prasową, z wyliczeń Ministerstwa Finansów wynika, że na reformie zyska 9 na 10 seniorów. 2/3 emerytów zapłaci zerowy PIT, a duża część zapłaci podatek w niższej wysokości niż dotychczas. Wiceminister przyznał również, że niektórzy emeryci stracą na wprowadzeniu Polskiego Ładu. 

Zobacz wideo Gawkowski: PiS szuka trików i sztuczek finansowych, które mają sprowadzić pieniądze do budżetu

- Resort finansów komunikował to od samego początku. Dotyczy to tej grupy seniorów, która pobiera najwyższe emerytury w kwocie od 5 tys. zł miesięcznie. Taki emeryt ze świadczeniem w wysokości 5 000 zł straci jednak rocznie jedynie 75 zł, a nie, jak podają media, 'nawet 1 tys. zł' - mówił Patkowski.

"Łata" w Polskim Ładzie 

W rozmowie z PAP Patkowski przyznał również, że założenia Polskiego Ładu, które łączą podniesienie kwoty wolnej od podatku do kwoty 30 tys. zł z równoczesną likwidacją odliczania części składki zdrowotnej od podatku, wymuszają stworzenie mechanizmy chroniącego najuboższych emerytów przed faktycznym wzrostem obciążeń podatkowych. Zakłada on obniżanie składki zdrowotnej do wysokości zaliczki na PIT obliczanej na starych zasadach.

Oznacza to zatem, że resort finansów będzie musiał opracować swoistą "łatę" w Polskim Ładzie.

Polski Ład wyjątkowym prezentem dla wąskiej grupy emerytów

Jak pisaliśmy w Next.gazeta.pl, Polski Ład może okazać się wyjątkowym prezentem dla osób, które otrzymują emerytury. Zyskaj one bowiem przede wszystkim na podniesieniu kwoty wolnej od podatku, która, wedle deklaracji rządu, ma wynieść 30 tys. zł. 

Według wyliczeń "Faktu" kluczowe dla wielkości przyszłorocznych świadczeń będzie również ich zwaloryzowanie. Może to oznaczać, że osoby, które dziś otrzymują 2 tys. zł, po zmianie zyskają 3900 zł rocznie. 

Nowy program PiS może też przełożyć się na świadczenia dla uzyskujących mniejsze wypłaty. I tak ci, którzy otrzymują 800 zł na rękę, zyskają rocznie 1800 zł. Otrzymujący 1700 również zyskają sporo, bo 3400 zł. Ale już ci, którzy dzisiaj otrzymują 4000 zł, dzięki Ładowi zyskają 2400 zł. 

Więcej o: