Eurostat: Wzrost cen w Polsce jednym z najwyższych w Unii Europejskiej. "Pobiliśmy" tylko Węgrów

Inflacja w Polsce w maju wyniosła 4,6 proc. rok do roku - podał Eurostat. Średnio w Unii Europejskiej ceny urosły o 2,3 proc. Inflacja na Węgrzech wyniosła 5,3 proc. Wyższych odczytów tempa wzrostu cen dla UE i naszych "bratanków" należy szukać w statystykach sprzed ponad ośmiu lat.
Zobacz wideo

Inflacja HICP w Polsce wyniosła w maju 4,6 proc. rok do roku - wynika z najnowszych danych Eurostatu. Europejska agencja statystyczna ma nieco inną metodologią wyliczania wzrostu cen niż Główny Urząd Statystyczny, więc oba odczyty nieco się różnią (według GUS w maju inflacja wyniosła 4,7 proc.). Niemniej europejska miara pozwala porównywać tempo wzrostu cen pomiędzy krajami UE.

.Kto 'winien' inflacji? Glapiński: 'Szukacie w złym miejscu'. Sprawdzamy

Majowy odczyt 4,6 proc. według Eurostatu oznacza spadek inflacji - w kwietniu wyniosła ona dla Polski 5,1 proc. To inaczej niż w przypadku wyliczeń GUS, według których w kwietniu inflacja w Polsce wynosiła 4,3 proc., a w maju 4,7 proc.

Inflacja wysoka nie tylko w Polsce

Polska "eurostatowa" inflacja 4,6 proc. to drugi najwyższy odczyt w Unii Europejskiej. W szybszym tempie ceny rosną tylko na Węgrzech - tu rok do roku inflacja sięgnęła 5,3 proc. To najwięcej od jesieni 2012 r. 

Na pierwszym lub drugim miejscu pod względem inflacji rocznej wśród wszystkich krajów Unii Europejskiej Polska jest co miesiąc niezmiennie od lutego 2020 r. 

Średnio w całym Unii ceny urosły przez rok o 2,3 proc. Ostatnio tak wysoki odczyt Eurostat podał za październik 2018 r., a wyższy - za listopad 2012 r.

embed

Z danych Eurostatu wynika, że Polska była jednym z nielicznych (konkretnie - czterech) krajów, w których roczny wskaźnik inflacji w maju spadł w porównaniu z kwietniem. Aż w 22 krajach UE inflacja tempo inflacja była wyższa niż przed miesiącem. Miesiąc do miesiąca, tj. w porównaniu z kwietniem br., ceny w Polsce urosły o 0,4 proc., co jest najniższym miesięcznym wzrostem w 2021 r. I raczej przeciętnym na tle UE - gdzie średnia inflacja miesięczna wyniosła 0,3 proc. W porównaniu z kwietniem najmocniej w górę ceny poszły na Malcie i w Estonii, kolejno o 1,3 i 1 proc.

Inflacja podwyższona jeszcze długo

Jak wskazują prognozy ekonomistów, inflacja w Polsce pozostanie podwyższona jeszcze wiele miesięcy. Eksperci różnią się w ocenie, czy majowy odczyt inflacji (według GUS) 4,7 proc. był najwyższym w tym roku (tak uważa m.in. prezes NBP Adam Glapiński czy starszy ekonomista Credit Agricole Krystian Jaworski), czy jeszcze zobaczymy nieco wyższe odczyty np. pod koniec roku. Są jednak zwykle zgodni, że w okolicach 4-5 proc. będzie kształtowała się zapewne do końca 2021 r.. Powyżej celu inflacyjnego NBP inflacja powinna kształtować się w Polsce także w 2022 r.

Także z nowych prognoz Europejskiego Banku Centralnego dla strefy euro wynika, że w 2022 r. inflacja zacznie opadać. EBC oczekuje inflacji HICP w strefie euro na poziomie 1,9 proc. w 2021 r. 1,5 proc. w 2022 r. i 1,4 proc. w kolejnym roku. W maju 2021 r. inflacja w strefie euro wyniosła 2 proc. Cel inflacyjny EBC to blisko, ale poniżej 2 proc.

Zakupy. Inflacja na początku 2021 r. mocno w Polsce wzrosła.Inflacja w maju. GUS 'zlikwidował' najwyższy wzrost cen od dziesięciu lat

Więcej o: