Premier Mateusz Morawiecki zaprezentował projekt Strategii Demograficznej 2040 dla Polski. W konferencji udział wzięli też Marlena Maląg, minister Rodziny i Barbara Socha, pełnomocnik rządu ds. demografii. Przedstawiciele rządu zaprezentowali nowe narzędzia, które mają przełożyć się na zwiększenie dzietności.
Szef rządu przyznał, że sytuacja demograficzna Polski nie jest dobra. - Widzimy, że jeżeli tu i teraz, w strategii demograficznej 2040, nie wzmocnimy wsparcia państwa dla rodzin, to za dekadę lub dwie nastąpi zapaść w systemie emerytalnym, spowolnienie wzrostu gospodarczego - stwierdził szef rządu. - - Nie chcemy być bezpłodną Europą - dodał.
- Będziemy robić wszystko, by bardzo wiele innych strategii - mieszkaniowa, podatkowa, związana z programem rolnym, cyfryzacją - zbiegały się w punkcie "ułatwienie dla polskich rodzin" - zapowiedział premier.
Nowa strategia ma służyć realizacji przede wszystkim wzmocnieniu rodziny i zniesieniu barier dla rodziców chcących mieć dzieci.
Cele strategii demograficznej rządu Źródło: Gov.pl
Barbara Socha, pełnomocnik rządu ds. demografii, przedstawiła kluczowe zmiany, które ma wprowadzić najnowsza strategia demograficzna.
- Chcemy wprowadzić ochronę obojga rodziców przed zwolnieniem. Ojcowie byli chronieni w pierwszym roku [życia dziecka -red.] , a w przypadku małżeństw w przypadku ciąży żony - stwierdziła minister Socha.
- Chcemy zmniejszyć ilość umów zawieranych na czas określonych do dwóch na 15 miesięcy, a nie trzech na 36 miesięcy, jak jest dzisiaj - wyjaśniła rządowa pełnomocniczka.
Przedstawicielka rządu zapowiedziała też wprowadzenie gwarancja pracy niepełnym wymiarze godzin i zapewnienie różnych form elastyczności. Rodzice dzieci do lat czterech będą mogli wybierać formy zatrudnienia bardziej dostosowane do potrzeb.
Pomóc w rozwiązaniu problemu demografii ma też Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. - Matki będą mogły wrócić do pracy na część etatu i uzyskać rekompensatę lub zatrudnić nianię - wyjaśniła minister Socha.
Elementem strategii demograficznej mają też być ułatwienia na rynku mieszkaniowym. - Chcemy wprowadzić bardzo wiele różnych instrumentów, które wspierają rodziny na różnych etapach - od momentu podejmowania decyzji o założeniu rodziny i decydowaniu się na zakup mieszkania - wyjaśniła. Socha podczas prezentacji projektu Strategii Demograficznej 2040.
Instrumentem ma być m.in. mieszkanie bez wkładu, by "nie trzeba było odkładać decyzji o założeniu rodziny o kilka lat". Drugim rozwiązaniem ma być bon mieszkaniowy, który ma zachęcać rodziny, które już posiadają dzieci, by postarały się o kolejne potomstwo.